Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Războiul a intrat într-o fază „extrem de imprevizibilă”, cu „multe scenarii posibile” şi, deşi „Ucraina poate învinge dacă este bine înarmată”, „cucerirea Mariupolului ar putea schimba datele problemei”, apreciază generalul american David Petraeus, fost director al Agenţiei Centrale de Informaţii (CIA), transmite marţi EFE, citate de Agerpres.
„Sunt multe scenarii posibile, în funcţie de care dintre cele două tabere este capabilă să se reaprovizioneze, să se reînarmeze, să înlocuiască pierderile şi să incorporeze noi capacităţi”, a subliniat Petraeus într-un interviu publicat marţi de cotidianul italian Corriere della Sera, în care nu exclude că războiul s-ar putea prelungi timp de „câteva săptămâni, poate chiar luni”.
„Plaja de scenarii se întinde de la o împotmolire lungă, sângeroasă şi de coşmar (cu progrese lente şi ‘muncite’ ale ruşilor în sud-est, în timp ce ucrainenii continuă cu contraatacuri limitate în jurul oraşelor Kiev, Harkov la est, Mikolaiv în sud-vest şi în alte zone) până când unul sau celălalt câştigă sau îl face pe duşman să se retragă”, explică Petraeus.
În opinia sa, „este ceva mai probabil ca Ucraina să capete un avantaj, date fiind hotărârea, ingeniozitatea şi creativitatea pe care le-a demonstrat, precum şi pentru faptul că ‘joacă pe teren propriu”’, dar „este imprudent să excludem posibilitatea ca Rusia să înveţe din nenumăratele erori pe care le-a comis şi, cu noi şi teribile pierderi de vieţi omeneşti şi de mijloace, să fie capabilă să epuizeze cu timpul apărarea aeriană şi resursele ucrainene”.
Petraeus consideră că resursele pe care Kievul le-ar putea primi de la ţările NATO, inclusiv unele pe care le califică drept „extrem de importante” pentru Ucraina, – adică sisteme de apărare aeriană suplimentare (îndeosebi S-300 şi Buk) şi drone americane de tip Switchblade – „pot înclina balanţa în favoarea Ucrainei şi să-i ofere un avantaj la masa de negocieri”.
„Însă nu putem exclude nici posibilitatea ca Rusia să se regrupeze, să reia iniţiativa în sud-est şi, posibil, în nord-est”, explică generalul american.
Iar „când Mariupol va cădea, aşa cum din nefericire pare că se va întâmpla în ciuda apărării sale eroice, Rusia va dispune de un port excelent pentru aprovizionarea trupelor în sud-est”, spune el. O astfel de evoluţie ar permite deblocarea batalioanelor care participă în această luptă şi „ar ajuta (trupele ruse) în avansarea lor epuizantă către provincia Lugansk şi, cine ştie, către Doneţk”, în estul Ucrainei, adaugă Petraeus.
Sursa foto: Wikimedia Commons / Medill DC
De ce penalul nu e la puscarie? Lucreaza si la alti gradati?
Un general de carton care face analize pe informații de propagandă, neverificate etc
Oricine va castiga distrugerile vor ramane pentru multa vreme. Pana la urma cat sa suporte si cei din Mariupol?
Este evidenta, ca si importanta , negocierea ce va avea loc azi in Turcia .Daca la negocierile din Turcia nu apare nici „o raza de speranta” , ne vom afla in fata unui razboi de uzura, transformat , pe alocuri, in razboi de gherila, acolo unde Rusia nu va mai fi capabila decit sa conduca niste orase fantoma .Este ultima negociere la care va mai putea participa Ucraina daca Rusia refuza pacea . In caz contrar Rusia va bombarda toate capacitatile , cele cunoscute , ce tin de posibila refacere a echipamentelor militare , de tot felul ,dar Ucraina va primi din Occident din ce in ce mai mult armament performant . J.R.Biden a spus inca de la inceput cum ca razboiul acesta va dura si va aduce in fata lumii intregi razboiul de gherila fapt ce nu va mai lasa , ca si posibilitate , atasarea unor natiuni la actiunea agresiva a Rusiei .Natiunile lumii vor fi nevoite sa se ataseze „Binelui ”Acum totul se joaca in cheia Agresor , Invadator versus Agresat .Orasele Ucrainei fiind deja distruse armata Ucraineana va putea trece in ofensiva si va fi usor sa distruga trupele stationate in aceste deja distruse orase .Intreaga Ucraina, de nord est , va fi transformata in ruine , dar Rusia nu poate sustine la nesfirsit agresiunea .Sanctiunile , izolarea , confiscarea banilor si imposibilitatea de folosire a acestora , coruptia din sistemul militar rus ce abia acum iese la iveala , lipsa de apetit in lupta , al trupelor rusesti, ce scade pe zi ce trece , pe masura ce militarii inteleg ce au facut si cum au fost pacaliti sa faca asta , tradarile la nivel inalt , nerealizarea intregului parcurs ce tine de producerea de componente atasate pe tehnologia militara fapt ce duce la imposibilitatea de a mai aduce tehnologie in teatrul de razboi , intarirea flancului de EST al NATO cu trupe si capabilitati militare de ultima generatie , condamnarea, zi de zi ,ceas de ceas , in intreaga lume ,a agresiunii , vizibila tehnologie Occidentala superioara celei rusesti ca si unitatea dovedita de intreaga lume democratica si aliatii sai , nu favorizeaza Rusia in prelungirea conflictului .Mai toate tarile lumii, ce se vad acum in imposibilitatea de as relua comertul si relatiiile cu Rusia , vor dori ca in Rusia sa se produca o schimbare .Germania ar fi prima care ar face totul spre a se relua vechiul sistem de conectare la gazul rusesc dincolo de deja statuara relatie cu SUA ca si gazele lichefiate ce vor ajunge in UE in urma intelegerii deja aratate tuturor .Din nefericire nu cred ca Ucraina , asa cum era ea inainte de ocuparea Crimeiei , mai poate ramane ca stat independent si indivizibil .Deja natiunile, ce faceau parte din Ucraina ,sunt despartite ,de facto ,de razboiul pornit de Rusia .O unitate cetatenesca ,aflata ca parte a unei Ucraine totale si independente ,este greu de vizionat in viitor . Multi dintre cetatenii Ucrainei , deja plecati , vor ramane in Occident , nemaiavind curajul sa se intoarca in orasele devastate ce oricind pot fi din nou bombardate cum tot asa vor exista si alti multi oameni care nu se vor mai regasi ca si identitate cetateni ucrainieni .
Stie Petrica ce stie: Mariupol e punct strategic.
Daca primarul de acolo ar fi gonit azovii din cladirile publice din oras, s-ar fi putut evita distrugerea lui.
Canibali spurcați, vă veți sătura vreo dată?
Cap de dalta, știai că partidul de extremă dreaptă a luat sub 2%? Ce tot neo-naziști visați atât? Aveți creierul ăla sarma.
Din toata baguiala generalului Petraeus doar finalul atrage atentia:
„când Mariupol va cădea, aşa cum din nefericire pare că se va întâmpla în ciuda apărării sale eroice, Rusia va dispune de un port excelent pentru aprovizionarea trupelor în sud-est”.
Ca sa fie onest,trebuia sa spuna adevarul dureros.
Atunci, Cracanatul din Krsmlin va avea corpul plin de buline rosii. Fatale.
Laşitatea conducerii de la Moscova, care nu realizează că noi şi cei care controlează USA ne batem joc de ei şi că nu vor păți nimic dacă dau cu nucleare peste tot, în afară de SUA si țările NATO fondatoare+Germania oocupată.
Sau Putin e adînc acoperit, şi ghidonat de vest ca şi Zelinski.