Home » COHERO4EU » GALERIE FOTO | Universitatea de Vest din Timișoara se pregătește să devină prima universitate din România care implementează ore de AI la toate facultățile sale / Dotări și tehnologie cumpărate cu 15 milioane de euro din fonduri UE

GALERIE FOTO | Universitatea de Vest din Timișoara se pregătește să devină prima universitate din România care implementează ore de AI la toate facultățile sale / Dotări și tehnologie cumpărate cu 15 milioane de euro din fonduri UE

3026
Dotări inteligente la UVT FOTO Ștefan Both
Ascultă articolul

Universitatea de Vest din Timișoara a dotat, cu ajutorul fondurilor europene, două noi laboratoare. Primul este laboratorul de Realitate Virtuală, care a fost dotat cu un sistem CAVE, una dintre cele mai complexe platforme imersive de realitate virtuală existente în mediul universitar din România. Cel de-al doilea, laboratorul de Remote Sensing, este destinat activităților de cercetare și analiză avansată a datelor geospațiale și a imaginilor satelitare.

- articolul continuă mai jos -

„Avem două laboratoare noi, dar pot spune că vor mai fi și altele, pentru că încercăm să retehnologizăm tot procesul educațional. Tehnologiile noi pe care le punem la dispoziția studenților nu sunt doar în spații virtuale, ci pur și simplu în medii reale de competitivitate, pentru a putea arăta că studenții noștri pot face oricând pasul de pe băncile școlii în lumea reală. Sunt fonduri europene, PNRR, PRV, toate acestea vin să ne asigure un suport financiar”, a declarat Marilen Pirtea, rectorul UVT.

Dotări inteligente la UVT FOTO Ștefan Both

Universitatea de Vest din Timișoara este prima universitate din România care implementează ore de AI la toate facultățile sale.

„Introducerea acestei discipline de Inteligență Artificială la toate facultățile Universității de Vest va fi, de fapt, un trend al viitorului. Sunt convins că acest demers va fi urmat și de alte universități, pentru că este foarte important și pentru profesori să fie în pas cu aceste descoperiri. În funcție de specificul fiecărei facultăți, vor fi capitole care se vor regăsi în zona respectivă. Adică, în zona juridică sau în zona economică, AI poate să genereze diverse softuri care să ajute munca respectivă”, a explicat Marilen Pirtea.

Dotări inteligente la UVT FOTO Ștefan Both

Concurs de drone la UVT

Universitatea de Vest se pregătește și de prima competiție de drone indoor din România, care urmează să se desfășoare în perioada 29 iunie – 1 iulie, la sediul central UVT.

„Vor fi 16 echipe care vor participa la concurs. Vom folosi drone educaționale, care au mai mulți senzori integrați, vom avea un teren închis, competiția se va ține în holul universității, iar ideea este că ei vor trebui să rezolve diferite taskuri. De la a trece prin niște cercuri, la a muta niște mingi cu palele dronei, iar cu o săptămână înainte de competiție vom oferi planul 3D al terenului. Studenții vor avea la dispoziție trei zile să programeze dronele”, a spus Teodor Grumeza, asistent universitar la UVT.

Dotări inteligente la UVT FOTO Ștefan Both

În cadrul unor finanțări prin PNRR și Programul Regional Vest, de peste 15 milioane de euro, au fost achiziționate echipamente VR și Mixed Reality, brațe robotice, scanere 3D, drone și sisteme autonome, infrastructuri hardware și software dedicate inteligenței artificiale, simulării și interacțiunii om-mașină. De asemenea, au fost cumpărate componente de robotică utilizate la campionatul mondial de robotică din Houston, precum și kituri cu plăcuțe de dezvoltare pentru activități educaționale în cadrul materiei „Introducere în Robotică”.

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

„Eroii coeziunii: bune practici și perspective din România”

Finanțat de Uniunea Europeană. Opiniile și punctele de vedere exprimate sunt însă exclusiv ale autorului (autorilor) și nu reflectă neapărat opiniile Uniunii Europene sau ale Comisiei Europene. Nici Uniunea Europeană, nici autoritatea care acordă finanțarea nu pot fi trase la răspundere pentru acestea.

Top Articole