Home » Articole » GALERIE FOTO Durere în Crans-Montana după tragedia din noaptea de Revelion: sute de oameni înlăcrimați au aprins lumânări în memoria victimelor / O slujbă a fost oficiată la biserica din stațiune

GALERIE FOTO Durere în Crans-Montana după tragedia din noaptea de Revelion: sute de oameni înlăcrimați au aprins lumânări în memoria victimelor / O slujbă a fost oficiată la biserica din stațiune

3114
Sursa foto: Jean-Christophe Bott / AP / Profimedia
Ascultă articolul

Sute de oameni înlăcrimați au adus flori și au aprins lumânări în memoria victimelor, în apropierea barului Constellation din stațiunea elvețiană Crans-Montana, unde cel puțin 40 de persoane au murit și circa 100 au fost rănite, majoritatea foarte grav, în urma unei explozii urmate de un incediu. Totodată, o slujbă a fost oficiată la biserica din stațiune.

- articolul continuă mai jos -

Stațiunea este foarte cunoscută și la petrecerea de Revelion din barul în care s-a produs tragedia se aflau turiști din mai multe țări. Deocamdată nu se cunoaște naționalitatea victimelor, iar autoritățile au anunțat că identificarea acestora va fi un proces de durată.

Până joi seara, MAE nu a primit solicitări de asistență din partea cetățenilor români. Un consul rămân s-a deplasat la fața locului.

Români stabiliți în Elveția au relatat despre momentele de groază din timpul incendiului, la care au fost martori.

George, român stabilit în Elveția, a povestit la Digi24 că a auzit o bubuitură puternică în momentul în care trecea prin zona localului elvețian, împreună cu soția și copiii. „Am auzit bubuitura, apoi am văzut cum ieșeau oameni arși din local. Atunci am intrat și am încercat să scot fiecare persoană în parte, pentru că erau foarte mulți”, a povestit bărbatul.

Localul arată ca după bombardament, totul este distrus, a mărturisit românul: „Au intervenit foarte mulți oameni din apropiere pentru a da o mână de ajutor, cu toții fiind foarte speriați. Explozia s-a desfășurat timp de 20 de secunde aproximativ, fiind urmată de o flamă enormă. Apoi totul s-a transformat în fum”.

Românul a spus că scenele trăite i-au amintit de incendiul din clubul Colectiv, din 30 octombrie 2015: „A fost ca la Colectiv, pentru că lumea s-a călcat în picioare să poată să iasă din acel restaurant. Nu au existat uși de siguranță sau alte măsuri care să prevină oamenii, să poată să iasă la timp, iar ei s-au îmbulzit și efectiv s-au călcat în picioare. (…) Deocamdată, oamenii răniți au fost, înțeleg, transportați la spitale din toată țara, dar și în Germania sau Austria”.

Și Oana Țibucanu, o româncă stabilită de 15 ani în Elveția, a declarat la Digi24 că localul era extrem de aglomerat în noaptea de Revelion. „Am fost în zonă înainte de explozie. Este o zonă foarte turistică, un local cunoscut pentru ambianță. Nu au avut antecedente din punct de vedere al securității, dar este foarte ocupat în timpul sărbătorilor. Barul a fost suprapopulat”, a spus ea.

Un alt român, Alexandru, stabilit de 20 de ani în Crans-Montana a fost noaptea trecuta lângă barul unde a avut loc incendiul devastator  participând la acordarea primului-ajutor. Într-o declaraţie pentru G4Media.ro, el a descris ce a văzut şi a auzit, cum arată barul de la subsol dar și despre cum este atmosfera acum în staţiunea elveţiană.

“Ne-am dus către Crans unde e Constellation (barul unde a avut loc tragedia – n.r.) și am ajuns la aproximativ 10 minute după ce a început să se întâmple acest incendiu. Alergau foarte mulți oameni pe stradă, era un haos imens pentru că străduțele sunt foarte mici. Până să ajungă primele echipaje de ambulanță, ieșeau oameni cu hainele arse pe ei, cum puteau și ei să iasă…scenele erau destul de haotice. Am ajutat în prima fază pentru a deschide un punct de prim-ajutor unde să vină persoane rănite și destul de repede, în aproximativ 10-15 minute, au început să ajungă și ambulanțe” a relatat Alexandru.
incendiu explozie bar Crans-Montana

Sursa foto: Alessandro della Valle / AP / Profimedia

incendiu explozie bar Crans-Montana

Sursa foto: Antonio Calanni / AP / Profimedia

incendiu explozie bar Crans-Montana

Sursa foto: Jean-Christophe Bott / AP / Profimedia

incendiu explozie bar Crans-Montana

Sursa foto: Alessandro della Valle / AP / Profimedia

incendiu explozie bar Crans-Montana

Sursa foto: Antonio Calanni / AP / Profimedia

Știri video

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole