Home » Analize » Franţa restrânge administrarea anticorpilor monoclonali, ca urmare a eficacităţii reduse în cazul variantei Omicron

Franţa restrânge administrarea anticorpilor monoclonali, ca urmare a eficacităţii reduse în cazul variantei Omicron

Franţa restrânge administrarea anticorpilor monoclonali, ca urmare a eficacităţii reduse în cazul variantei Omicron
Sursa foto: Agentia Europeana a Medicamentului / Twitter
Ascultă articolul

Autorităţile sanitare franceze au restrâns drastic gama tratamentelor împotriva COVID-19 prin anticorpi de sinteză, după ce au observat că nu sunt îndeajuns de eficace împotriva variantei Omicron a coronavirusului, relatează miercuri AFP, preluată de Agerpres.

Pentru tratarea unui COVID-19 deja declarat, niciunul dintre cele trei tratamente cu anticorpi monoclonali disponibile în prezent nu este eficace dacă infectarea este cauzată de varianta Omicron, a transmis Agenţia Medicamentului franceză (ANSM). Totuşi, unul dintre aceste trei tratamente cu anticorpi, Evusheld, produs de AstraZeneca, poate fi folosit preventiv în cazul acestei variante, adaugă ANSM.

- articolul continuă mai jos -

Celelalte două tratamente cu anticorpi monoclonali autorizate în Franţa pentru COVID-19 sunt Ronapreve, produs de Roche, şi combinaţia Bamlanivimab/Etesivimab a companiei Eli Lilly, autorizarea celui din urmă fiind însă revocată de autorităţile sanitare franceze pe 31 decembrie, întrucât a avut o eficacitate foarte redusă împotriva variantei Delta, varianta dominantă înaintea răspândirii Omicron.

Despre Ronapreve agenţia franceză menţionează că ”nu trebuie folosit” în cazul unei infectări cu varianta Omicron, indiferent că este vorba despre prevenirea sau tratarea unui COVID-19 deja instalat.

Sursa foto: Agentia Europeana a Medicamentului / Twitter

Comentarii
  • Aha,lasati-ma sa ghicesc,doar vaccinul ne alina si ne scapa de boala,nu?

    • Pe dvs cred ca nimic nu va alina si nici nu va scapa de boala dom Calache, din pacate.

    • Canta la alta masa,trolule,n-am marunt,sa-ti dea sefii pentru care minti si faci campanie provaxxin si anti occidentala si pro discriminare medicala.

    • Bai nea calache

      Faci și ore suplimentare sau ești tura a doua?

    • @Calache –
      prea tarziu pentru vaccin acum.
      S-au infiintat centre de evaluare (triere).
      Sa speram ca vor fi cozi mici si triere rapida.

      Ca un fapt divers, unde locuiesc eu in afara Romaniei, cozile la testare gratuita au crescut brusc, cu un timp de asteptare intre 3-5 ore, comparativ cu 10-20 minute inainte de sarbatori.

      Sanatate!

  • Atât de inofesiv este omicronul lor, ala din vf. statului, ca au redus si mono-clonele aferente!!!
    Tari frantujii astia, sunt number one!!!

  • Creşterea infecţiilor cu noua tulpină Omicron a coronavirusului ar putea aduce, în cazul Israelului, la atingerea imunităţii colective/de turmă, au declarat principalii responsabili ai sistemului sanitar din această ţară, informează Reuters.
    Asta se intampla si in Vestul Vaccinat .
    Daca aveau leac trambitau si faceau bani ,dar intamplarea asta intamplatoare parca (pot gresi) prea e cusuta cu ata alba.
    Si-au dat seama ca nu au rezolvare la virus ,cu toate ca el exista in Romania (vaccinul anticovid al dr-lui Paunescu) ,sau nu mai au nevoie de timp pentru Resetare, l-au „manipulat” ca sa se termine, pentru ca lumea da semnale tot mai evidente ca nu mai are rabdare.(Stiu ,conspiratie bla,bla,bla….)

  • Creşterea infecţiilor cu noua tulpină Omicron a coronavirusului ar putea aduce, în cazul Israelului, la atingerea imunităţii colective/de turmă, au declarat principalii responsabili ai sistemului sanitar din această ţară, informează Reuters.
    Asta e raspunsul.

  • g4 cenzura ,
    prin ce faceti demonstrati ca sunteti fani CEAUSESCU,
    VA UREZ SUUCCES !
    O SA AVETI CE VA DORITI.

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole