Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Furia fermierilor și transportatorilor este în creștere în cea de-a șasea zi de proteste la rând. Aproximativ 4.500 de tractoare și camioane au fost scoase pe străzi și paralizează traficul în marile orașe din țară.
Pe centura municipiului București este o nouă zi de coșmar. În zona Afumați, zeci de utilaje agricole și camioane au blocat una din benzile de circulație. Poliția efectuează filtre la intrările în orașe pentru a-i opri pe protestatari.
Premierul Marcel Ciolacu le-a solicitat luni miniștrilor de resort să urgenteze elaborarea actelor normative care să soluționeze problemele semnalate de protestatari. De asemene, au loc noi negocieri la Ministerul Agriculturii, pe fondul temerilor că protestul fermierilor riscă să se extindă.
Imagini cu protestele din marile orașe, precum București, Sibiu, Constanța, Craiova, Suceava și Târgu Mureș:

Sursa foto: G4Media / Ilona Andrei (București)

Protestul fermierilor în centrul orașului Alba Iulia. Foto: G4media

Sursa foto: Inquam Photos / Octav Ganea (București)

Sursa foto: Inquam Photos / Casian Mitu (București)

Sursa foto: Inquam Photos / Casian Mitu (București)

Sursa foto: Turnul Sfatului / Sibiu

Sursa foto: Turnul Sfatului / Sibiu

Sursa foto: Turnul Sfatului / Sibiu

Sursa foto: Turnul Sfatului / Sibiu

Sursa foto: Turnul Sfatului / Sibiu

Sursa foto: Turnul Sfatului / Sibiu