Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
În această toamnă, în cadrul unui concurs de soluții organizat de Ordinul Arhitecților din România, un juriu de specialiști a desemnat echipa de arhitecți care ar urma să redeseneze o zonă-cheie a turismului românesc de la Marea Neagră: litoralul de la Mamaia. În acest context, vă propunem un traseu virtual pe litoral, în una dintre cele mai populare destinații de la noi – la mare, la Mamaia: pornim de la eleganța în alb/ negru a vederilor care înfățișează stațiunea în perioada interbelică, trecem prin aglomerația verilor din Comunism și facem un popas la imaginile cu ierni dezolante sau concedii „vegheate” de coloșii aduși (construiți) de noul val de investitori în turism. Încheiem „plimbarea” cu ceea ce ar putea fi viitorul: arhitecții care au câștigat în această toamnă concursul de soluții pentru redesenarea litoralului de la Mamaia explică ce își propun prin noul proiect. Cum ar trebui să arate plaja de la Mamaia? „Peisajul propus evocă imaginea și farmecul plajelor naturale, văzute ca și o componentă pierdută a litoralului românesc”, sintetizează arhitecții.
Concursul: Competiție cu 19 candidați pentru regândirea noii plaje din Constanța
Ordinul Arhitecților din România (OAR), alături de Autoritatea Contractantă – Administrația Națională Apele Române, în asociere cu Administrația Bazinală de Apă Dobrogea-Litoral, au lansat în iunie Concursul Internațional de Soluții „LITORAL MAMAIA, Constanța”.
Citește integral pe economedia.ro