Fotbal: FCU Craiova – U Cluj 3-4, în meciul de debut al…

sursa foto: Pexels

Fotbal: FCU Craiova – U Cluj 3-4, în meciul de debut al etapei a treia din Superligă

Echipa Universitatea Cluj a învins, vineri, în deplasare, formaţia FCU Craiova, scor 4-3, în meciul de debut al etapei a treia din Superligă. Trei jucători au reuşit dubla: Chiţu, Nistor şi Chipciu.

Clujenii au deschis scorul în meciul de la Craiova, marcând în minutul 37 prin Dan Nistor, din pasa lui Chipciu.

Oltenii au avut un gol anulat pentru ofsaid, în minutul 44, dar au reuşit să egaleze în minutul 50. Bahassa a trimis un şut care a lovit transversala, balonul a revenit în teren, iar Aurelian Chiţu a înscris cu o lovitură de cap.

În minutul 59, Bahassa a şutat din nou din careu, portarul Gorcea a respins, mingea a ajuns la Aurelian Chiţu, care l-a depăşit pe portarul clujenilor şi a înscris, aducându-i pe craioveni în avantaj. În minutul 67 oaspeţii au primit penalti pentru un henţ al lui Baeten şi Dan Nistor a transformat lovitura de pedeapsă în minutul 69, reuşind dubla.

Craiova a revenit în avantaj în minutul 77, scor 3-2, printr-un gol marcat de Sidibe, abia intrat pe teren. Însă clujenii au replicat devastator pe final de meci. Chipciu a egalat cu un şut plasat, din marginea careului, în minutul 80, pentru ca acelaşi jucător să reuşească şi el dubla, în minutul 86, cu un şut deviat de Achim.

Universitatea Cluj s-a impus cu 4-3 la Craiova şi este pe locul 7 în clasamentul Superligii, cu 4 puncte, în timp ce FCU Craiova nu a acumulat nici un punct.

Dan Nistor, jucătorul echipei Universitatea Cluj, a afirmat că îşi doreşte ca formaţia sa să joace pe Cluj Arena cât mai repede şi este convins că U Cluj poate arăta şi mai bne în acest sezon.

„Multă lume a dat cu noroi pe noi, că suntem retrogradaţi, dar prefer să nu le răspund că sunt băiat de la ţară şi părinţii mi-au dat cei şapte ani de acasa. Ne bucurăm pentru această victorie, una foarte meritată. Sunt convins că pe viitor echipa asta va arăta foarte bine. Să marchezi patru goluri în deplasare, pe un teren greu, cum este aici, cu un adversar puternic, arată că ai valoare”, a declarat Dan Nistor după meciul cu FCU Craiova, câştigat vineri, în deplasare, cu 4-3.

Acesta a afirmat că echipei îi lipseşte foarte mult terenul propriu: ”Ne lipseşte foarte mult terenul propriu, ştiţi că este acel mare concert acolo, şi practic jucăm în deplasare primele cinci meciuri. Ne bucurăm azi şi de mâine ne gândim la meciul cu Dinamo. O echipă bună cu un antrenor foarte bun. Ceea ce a făcut el din acei jucători este incredibil”.