Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Rusia ar fi pierdut un MiG-31 purtător de rachete hipersonice Kinzhal, informează euromaidanpress.com. În noaptea de 9 iunie, Ucraina a efectuat un atac precis asupra aerodromului Savasleyka din regiunea rusă Nijni Novgorod.
Când este lansată de un MiG-31K, Kinzhal poate atinge viteze de până la Mach 10-12 (aproximativ 12 300 km/h) și poate zbura până la 2 000 km. Focosul său este estimat la 480-500 kg. Avionul de vânătoare poate transporta atât focoase convenționale, cât și nucleare, fiind una dintre cele mai de temut arme din arsenalul Rusiei.
Aerodromul Savasleyka a fost frecvent utilizat pentru a organiza lovituri împotriva teritoriului ucrainean. Prin urmare, distrugerea acestor aeronave reprezintă o lovitură serioasă pentru capacitatea Rusiei de a efectua atacuri cu rachete cu arme hipersonice.
Potrivit Statului Major al Forțelor Armate ale Ucrainei, în urma operațiunii, au fost lovite cel puțin două aeronave rusești, cel mai probabil avioane MiG-31 și Su-30/34.
Oficialii militari ucraineni subliniază că astfel de operațiuni fac parte dintr-o strategie globală de reducere a capacității inamicului de a efectua atacuri aeriene asupra Ucrainei.
Mai baieti, MiG-31 e avion, nu portavion…
„…. Forțele speciale ucrainene ar fi distrus un portavion MiG-31 „Foxhound”…..”
Anafalbetismul functional……. goagal translate si creier AI!
D.astea cu portavion Mig31 sunt de trecut cu vederea. Dar petscat, G4food, Techrider….și câte cele altele viziuni de „marcheting”, nu mă conving să donez acel 3,% din venit. Vă manelizați