Home » Anchete » Focar de COVID la Penitenciarul Craiova

Focar de COVID la Penitenciarul Craiova

Focar de COVID la Penitenciarul Craiova
Sursa foto: Inquam Photos / Adel Al-Haddad
Ascultă articolul

Douăzeci de deţinuţi de la Penitenciarul Craiova au fost confirmaţi cu COVID-19, ei fiind transferaţi temporar la Penitenciarul-Spital Bucureşti-Jilava pentru îngrijiri medicale, relatează News.ro.

Potrivit unui comunicat al Penitenciarului Craiova, 20 de deţinuţi, care se aflau în aceeaşi unitate de deţinere, au fost confirmaţi pozitiv la testul efectuat pentru SARS-CoV-2.

- articolul continuă mai jos -

„Conduita terapeutică le va fi asigurată în cadrul Penitenciarului-Spital Bucureşti-Jilava, unitate desemnată să gestioneze cazurile uşoare şi medii de îmbolnăvire înregistrate în rândul persoanelor private de libertate”, se arată în comunicat.

Sursa citată a menţionat că a fost informată despre această situaţie Direcţia de Sănătate Publică Dolj, urmând să fie puse în aplicare măsurile specifice de intervenţie (dezinfectare spaţii, intensificare monitorizare medicală persoane custodiate şi triaj epidemiologic cadre). De asemenea, în acest caz este derulată şi o anchetă epidemiologică.

Sursa foto: Inquam Photos/ Adel Al-Haddad

Știri video

Comentarii

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole