Home » Orașul meu » Festivalul Medieval al Castelului Huniade, din centrul Timișoarei, în acest weekend: Lupte cu spadă, turnir cavaleresc, spectacole cu foc și concerte

Festivalul Medieval al Castelului Huniade, din centrul Timișoarei, în acest weekend: Lupte cu spadă, turnir cavaleresc, spectacole cu foc și concerte

Festivalul Medieval al Castelului Huniade, din centrul Timișoarei, în acest weekend: Lupte cu spadă, turnir cavaleresc, spectacole cu foc și concerte
sursa foto: Facebook/ Consiliul Județean Timiș
Ascultă articolul

La sfârșitul acestei săptămâni are loc cea de-a V-a ediție a Festivalului Medieval al Castelului Huniade, organizat de Muzeul Național al Banatului și Consiliul Județean Timiș, anunță Opinia Timișoarei.

Timp de trei zile, centrul Timișoarei va fi ocupat de oșteni turci, soldați imperiali, tătari, cumani sau cavaleri teutoni, dar și de domnițe, meșteșugari sau menestrei.

- articolul continuă mai jos -

Timișorenii vor putea ascultă muzică medievală, vor vedea spectacole de teatru de păpuși, vor asista la lupte cu spadă, un concurs de tras cu arcul, un turnir între cavaleri și multe alte surprize. Organizatorii au pregătit și o vânătoare de comori, concursuri pentru vizitatori, dar și diferite ateliere.

Vor avea concerte trupele Bucovina și Cimpoierii din Transilvania.

 

 

 

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole