Home » Articole » Fenechiu: PNL a înregistrat în procedură legislativă o modificare a legii care prevede că preşedintele în funcţie, aflat în ultimele 3 luni de mandat poate candida ca şi independent pe lista unui partid sau unei alianţe

Fenechiu: PNL a înregistrat în procedură legislativă o modificare a legii care prevede că preşedintele în funcţie, aflat în ultimele 3 luni de mandat poate candida ca şi independent pe lista unui partid sau unei alianţe

Fenechiu: PNL a înregistrat în procedură legislativă o modificare a legii care prevede că preşedintele în funcţie, aflat în ultimele 3 luni de mandat poate candida ca şi independent pe lista unui partid sau unei alianţe
Sursa Foto: Inquam Photos/ Octav Ganea
Ascultă articolul

Liderul senatorilor PNL, Daniel Fenechiu, a declarat miercuri că informaţia momentului este că Partidul Naţional Liberal a înregistrat în procedură legislativă o modificare a legii care prevede că preşedintele în funcţie, aflat în ultimele trei luni de mandat poate candida ca şi independent pe lista unui partid sau unei alianţe, transmite News.ro.

- articolul continuă mai jos -

”O lege poate crea premisele ca cineva, dacă vrea să candideze, să poată candida. Preşedintele României este în situaţie în care, în ciuda faptului că nu are o interdicţie de candidatură, nefiind printre persoanele cărora Constituţia le interzice dreptul de a candida (…) datorită prevederii constituţionale că preşedintele nu poate fi membrul unui partid politic… Informaţia momentului este că Partidul Naţional Liberal a înregistrat în procedură legislativă o modificare a legii care prevede că preşedintele în funcţie, aflat în ultimele trei luni de mandat poate candida ca şi independent pe lista unui partid sau unei alianţe”, a spus Fenechiu la Digi24.

Senatorul PNL a precizat că este o propunere legislativă care practic „îi consacră dreptul preşedintelui care îşi încheie mandatul odată cu actualul Parlament, dacă doreşte, să îşi poată continua cariera politică şi rezolvă o problemă”.

”Dacă mă întrebaţi de ce acum, pentru că în ultimii 20 de ani alegerile parlamentare nu s-a mai suprapus cu alegerile prezidenţiale şi noi ne dorim ca preşedintele, dacă îşi doreşte, să candideze”, a mai spus Fenechiu. Senatorul liberal a mai spus că propunerea legislativă va trece dacă coaliţia va fi de acord.

”PNL, în momentul de faţă nu are o majoritate absolută în Parlament”, a mai spus Fenechiu, precizând că ceea ce face PNL este ”un act de justiţie”.

”Dacă mandatul preşedintelui va fi redus la 4 ani de zile, din patru în patru ani ne vom găsi în această situaţie”, a completat Daniel Fenechiu.

G4Media a publicat în premieră informația că liberalii au depus un amendament care îi permite șefului statului să candideze ca independent pe listele unui partid politic.
 

Știri video

Comentarii

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole