VIDEO FCSB este noua campioană a României la fotbal, după 9 ani…

sursa foto: Inquam Photos / Bogdan Buda

VIDEO FCSB este noua campioană a României la fotbal, după 9 ani de așteptare

FCSB este noua campioană a României la fotbal după victoria cu 2-1 de sâmbătă seara în fața Farului Constanța. Deși mai sunt trei etape de Superligă, FCSB este matematic campioană.

• Cele mai importante momente ale partidei.

Min. 90+5 Fluier final. FCSB este noua campioană a României.

Min. 90+3 Șut al lui Olaru în bara transversală. Ocazie mare pentru FCSB.

Min. 90 Au fost anunțate 5 minute de prelungire.

Min. 89 După ce a fost schimbat, Octavian Popescu a urcat lângă suporteri, în Peluza Nord.

Min. 88 Atmosferă incendiară pe Național Arena, suporterii FCSB cântă în picioare.

Min. 84 Farul solicită analiza arbitrilor, după ce mingea ar fi ieșit în afara terenului înainte de a intra în poarta lui Buzbuchi. Însă arbitrii mențin decizia. FCSB conduce cu 2-1.

Min. 83 Gol FCSB. Înscrie Băluță și roș-albaștrii conduc cu 2-1, cu 7 minute înainte de final.

Min. 79 Gol Farul. Înscrie Rivaldinho, superb, cu capul, după centrarea lui Munteanu de pe partea dreaptă. FCSB – Farul 1-1 și meciul se încinge pe final.

Min. 78 Octavian Popescu primește cartonașul galben.

Min. 78 A cincea schimbare la Farul Constanța: Iese Ionuț Vînă, intră Carlo Casap.

Min. 77 Ocazie uriașă pentru FCSB. Darius Olaru scapă singur spre poarta lui Buzbuchi, dar portarul Farului respinge.

Min. 73 Galben pentru Mihai Popescu, după un fault asupra lui Octavian Popescu. Jucătorul FCSB primește îngrijiri pe teren.

Min. 70 Farul nu a avut nicio ocazie în a doua repriză iar FCSB se îndreaptă, fără emoții până acum, spre titlu. Mai sunt 20 de minute de joc.

Min. 66 Noi schimbări făcute de Hagi: Ies Larie și Grameni, intră Nicolas Popescu și Nedelcu.

Min. 65 O nouă ocazie pentru FCSB, dar Miculescu nu reușește să finalizeze din interiorul careului de 16 metri. Roș-albaștrii rămân periculoși în atac.

Min. 62 Ocazie imensă pentru FCSB, după o cursă splendidă a lui Popescu pe partea stângă, dar Olaru nu reușește să împingă mingea în poartă.

Min. 60 Mai sunt 30 din meci și Farul nu reușește să fie periculoasă și să se apropie de poarta celor de la FCSB. Roș-albaștrii se îndreaptă ușor-ușor spre titlu.

Min. 53 Al doilea cartonaș galben pentru FCSB, văzut de Lixandru.

Min. 49 FCSB este echipa mai periculoasă și în începutul celei de-a doua reprize. Octavian Popescu trimite puțin pe lângă poartă din colțul careului de 16 metri.

Min. 47 Crainicul stadionul anunță numărul de spectatori prezenți la meci în această seară: Aproape 30.000

Min. 46 După o primă repriză slabă, Gheorghe Hagi face două schimbări la pauză. Ies Sîrbu și Andronache, intră Benchaib și Rivaldinho.

Min. 45+2 Se încheie prima repriză, 1-0 pentru FCSB. După marcarea golului de către roș-albaștrii, marinarii lui Hagi nu au mai reușit să fie periculoși. FCSB a fost echipa mai bună, cu 8 ocazii față de 3 ale Farului. La acest scor, FCSB este campioana Superligii.

Min. 45 Se arată 2 minute suplimentare de la margine.

Min. 41 Octavian Popescu putea să mărească avantajul FCSB, dar Buzbuchi scoate.

Min. 38 O nouă ocazie bună pentru marinari, dar Popescu nu reușește să finalizeze după o incursiune bună pe partea stângă.

Min. 37 Primul cartonaș galben al meciului, văzut de Nghezana. Lovitură liberă pentru Farul de la aproximativ 25 de metri.

Min. 35 Jocul se mută rapid în careul celor de la FCSB. Marinarii cer penalty după o intervenție a lui Crețu în fața lui Mihai Popescu, însă arbitrul lasă jocul să continue.

Min. 34 Nouă ocazie a celor de la FCSB, dar Darius Olaru trimite cu capul peste poartă din șase metri, după o centrare bună din partea dreaptă.

Min. 26 Gol FCSB. Înscrie Miculescu. Roș-albaștrii conduc cu 1-0, iar titlul este tot mai aproape.

Min. 22 O nouă ocazie în dreptul Farului, după o incursiune a lui Louis Munteanu, dar Dina Grameni trage slab, mult peste poartă, din afara careului.

Min. 19 Marinarii par mai proaspeți și cu un moral mai bun, după victoriile din ultimele trei etape cu Craiova, CFR Cluj și Rapid. Dar roș-albaștrii sunt campioni și la 0-0.

Min. 16 Farul rămâne echipa mai periculoasă, FCSB încearcă să surprindă pe contraatac, însă fără succes.

Min. 15 Șut periculos al lui Louis Munteanu de la 18 metri, deviat în corner.

Min. 13 Emoții în careul FCSB după un luft al lui Ngezana, însă Louis Munteanu nu profită de ocazie și scapă mingea în afara jocului.

Min. 10. Lovitură liberă din preajma careului de 16 metri pentru FCSB, după un fault al lui Grameni asupra lui Olaru.

Min. 10 Nicio ocazie de poartă în primele 10 minute ale partidei. FCSB este mai prezentă în jumătatea Farului, însă fără nicio reușită.

Min. 5 Atmosferă frumoasă făcută de suporterii FCSB, care cântă și domină tribunele arenei.

Min. 1 A început jocul de pe Arena Națională. Lovitura de start aparține Farului.

În meciul tur din play-off, scorul a fost 1-0 pentru FCSB, la Ovidiu, după un gol al lui Adrian Șut în minutul 82.

• Echipele de start:

FCSB

Târnovanu, Crețu, Ngezana, Dawa, Popescu, Lixandru, Șut, Olaru, Miculescu, Băluță, Popescu