FCSB a învins ultima clasată, FC Botoşani, cu 3-2, într-un meci cu…

sursa foto: Inquam Photos / Bogdan Buda

FCSB a învins ultima clasată, FC Botoşani, cu 3-2, într-un meci cu trei jucători eliminaţi

Echipa FCSB a învins duminică seara, pe teren propriu, scor 3-2, formaţia FC Botoşani, în etapa a 27-a din Superligă. Trei jucători au fost eliminaţi, doi de la gazde şi unul de la oaspeţi, transmite News.ro.

Bucureştenii au deschis scorul în minutul 7, prin Florinel Coman, dar gazdele s-au văzut în inferioritate numerică din minutul 18, când Nana Antwi a fost eliminat cu roşu direct. Chiar şi cu un om în minus, FCSB a avut o bară, prin Octavian Popescu, în minutul 25 şi la pauză a fost 1-0 pentru gazde. Imediat după startul reprizei secunde moldovenii au înscris prin Margiotta, arbitrul Cătălin Buşi a anulat golul, dar l-a acordat după intervenţia VAR şi a fost 1-1 din minutul 48. Juan Kaprof a primit şi el cartonaş roşu, în minutul 57, restabilind egalitatea numerică pe teren. FCSB a pus presiune şi Dawa a înscris cu capul, în minutul 71, gol care a avut nevoie de validarea VAR. Florinel Coman a înscris din nou în minutul 76 , a făcut 3-1 şi a ajuns la 12 goluri înscrise. Însă Olaru a fost eliminat în minutul 86, după consultarea VAR, iar Ofosu a reuşit să reducă din diferenţă în minutul 90+4.

S-a încheiat 3-2 pentru FCSB, care a ajuns la 58 de puncte şi este lider în Superligă, cu zece puncte în faţa echipelor de pe locurile 2 şi 3. FC Botoşani e pe ultimul loc, cu 20 de puncte.

FCSB: Târnovanu – Antwi, Ngezana, Dawa, Radunovic – Lixandru, Şut, Olaru – Al. Băluţă (Miculescu 87), Oct. Popescu (Radaslavescu 82), Fl. Coman (Ov. Popescu 82). ANTRENOR: Elias Charalambous

FC BOTOŞANI: Ducan – Dimitrov, Sadiku, Celea, Ţigănaşu – I. Filip (Ofosu 77), Dican (Margiotta 46), G. David (Mitrov 46) – Ed. Florescu (Charles Petro 68), E. Lopez (Mouaddib 46), Kaprof. ANTRENOR: Bogdan Andone

Cartonaşe galbene: Fl. Coman 76, Radunovic 90+6 / I. Filip 20, Kaprof 30, Sadiku 36, G. David 38, Celea 80, Mouaddib 80

Cartonaşe roşii: Nana Antwi (FCSB) min. 18, Darius Olaru (FCSB) min. 90+1 / Juan Kaprof (FC Botoşani) min. 56

Arbitri: Cătălin Buşi – Marius Badea, Ionuţ Marius Bobe – Ana Maria Terteleac

Arbitri VAR: Cristina Mariana Trandafir – Ionuţ Coza

Observator: Vasile Bratu