FCSB a învins CFR Cluj cu 1-0 la revenirea în Ghencea și…

FCSB a învins CFR Cluj cu 1-0 la revenirea în Ghencea și e singura echipă cu start perfect de sezon

FCSB a învins duminică CFR Cluj cu 1-0 la revenirea pe Stadionul Ghencea printr-un gol marcat din penalty în minutul 67 de atacantul Andrea Compagno. Italianul a provocat lovitura de pedeapsă, forțând un fundaș advers să îl faulteze la o fază care nu se anunța drept un pericol iminent.

De notat că Andrea Compagno a intrat în teren în repriza secundă, după ce atacul improvizat al FCSB nu le pusese nici o problemă clujenilor în prima parte.

Cu această victorie, FCSB e singura echipă cu start perfect de sezon – 4 meciuri câștigate, 12 puncte și locul 1.

Meciul cu CFR Cluj a fost primul disputat în Ghencea de FCSB de la refacerea arenei gestionate de Ministerul Apărării. FCSB a primit dreptul de a juca după nenumărate șicane ale Armatei, stopate de faptul că premierul Marcel Ciolacu a trimis corpul de control să verifice modul în care militarii gestionează acest obiectiv construit din bani publici.

FCSB a fost asistată de 28.500 de spectatori, record de asistență pentru stadionul din Ghencea.