FC Barcelona a învins-o pe Real Madrid cu 1-0 într-un meci amical…

Sursa foto: fcbarcelona.com

FC Barcelona a învins-o pe Real Madrid cu 1-0 într-un meci amical disputat în Las Vegas

FC Barcelona a învins-o cu 1-0 pe marea rivală Real Madrid într-un meci amical disputat sâmbătă în Statele Unite, la Las Vegas, atacantul polonez Robert Lewandowski debutând în tricoul echipei catalane, informează AFP şi DPA, citate de Agerpres.

Brazilianul Raphinha a înscris singurul gol, în minutul 27. El a recuperat mingea la intrarea în careu după o pasă greşită a lui Eder Militao şi l-a învins pe Thibaut Courtois, care a fost decisiv de mai multe ori de această partidă.

Antrenorul Barcei, Xavi, a lăudat impactul pe care l-a avut Lewandowski. Fostul vârf al lui Bayern Munchen a fost înlocuit la pauză de Pierre-Emerick Aubameyang.

„Robert este o vedetă mondială. O vedetă mondială care a venit la noi cu o modestie incredibilă”, a declarat Xavi, adăugând că polonezul s-a adaptat la echipă „foarte repede”.

„Pentru mine nu există amicale”, a spus Xavi după victoria împotriva lui Real Madrid.

Toate cele 65.000 de locuri de pe Allegiant Stadium au fost pline pentru acest meci de prestigiu. Cele două echipe s-au mai întâlnit de două ori în SUA, Barca impunându-se cu 3-2 la Miami pe 30 iulie 2017.

Meciul face parte din cadrul unui turneu din Statele Unite, Soccer Champions Tour, la care mai participă Juventus Torino şi formaţiile mexicane America şi Chivas. Aceste echipe se înfruntă între 22 şi 30 iulie.