Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Evaluarea Națională 2020 continuă astăzi cu examenul la Matematică. Proba începe la ora 9:00, când în care în fiecare sală de clasă se deschid plicurile sigilate cu subiectele multiplicate. Elevii au la dispoziție 2 ore pentru a rezolva subiectele. Au voie să scrie numai cu cerneală sau pastă de culoare albastră, dar pentru realizarea schemelor și a desenelor trebuie să folosească creionul și instrumentele de desen, se arată în regulile de Evaluare Națională. Rezultatele de la Evaluarea Națională 2020 se afișează pe 22 iunie, după care urmează contestațiile.
Elevii au voie să intre în școli până cel târziu la ora 8:30. Amintim că la intrarea în centrul de examen elevii trec printr-un triaj epidemiologic, iar cei care au o temperatură corporală care depășește 37,3 C nu pot intra în examen. La prima probă a Evaluării Naționale 2020, un singur elev a avut temperatură peste maximul admis.
Fiecare elev care intră în școală va primi câte o mască la sosire și câte o mască la plecare. La intrarea în școală, fiecare persoană se dezinfectează pe mâini.
Elevii vor fi așezați câte unul în bancă, alfabetic. Pe ușa fiecărei săli de examen este afișată lista cu numele elevilor repartizați în sala respectivă și banca în care stau, schemă care se numește „oglinda sălii”.
Foto: INQUAM Photos – Octav Ganea