Home » Articole » Elon Musk anunță că chatbot-ul Grok devine open-source

Elon Musk anunță că chatbot-ul Grok devine open-source

Elon Musk anunță că chatbot-ul Grok devine open-source
Sursa foto: xAI
Ascultă articolul

Chatbot-ul Grok, dezvoltat de xAI, va fi disponibil sub licenţă open-source, începând de săptămâna aceasta, transmite News.ro.

În stilul caracteristic, scurt şi fără detalii, Elon Musk a anunţat că xAI va oferi sub licenţă open-source chatbot-ul Grok.

Lansat în urmă cu câteva luni, ca o alternativă la modele lingvistice create de OpenAI, Microsoft, Google şi ceilalţi, Grok va fi disponibil dezvoltatorilor din această săptămână.

- articolul continuă mai jos -

Până acum, Grok a fost oferit exclusiv abonaţilor Premium ai platformei X.

Celelalte companii de tehnologie evită să deschidă accesul la codul chatboţilor pe care i-au creat, pentru a putea să-i monetizeze pe bază de abonament.    

xAI, pe de altă parte, speră ca, prin deschiderea accesului pentru dezvoltatori, să se bucure de o adopţie rapidă care să o transforme într-un concurent pentru ChatGPT, Gemini şi restul.

Nu este pentru prima oară când una dintre companiile lui Elon Musk oferă acces la propriul cod. În urmă cu o decadă, Tesla a deschis accesul la brevetele sale, iar acum majoritatea celorlalţi producători îi folosesc sistemul de încărcare electrică.

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole