Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Fostul președinte USR, Cătălin Drulă, a declarat, joi, după că PSD a anunțat că se retrage în opoziție, că ”mai rar a văzut așa o lașitate” și că ”cele două milioane de voturi date PSD sunt aruncate la coș.”
Drulă a mai spus că USR și PNL au împreună un sfert din Parlament și că ”nu se poate guverna stabil”.
Fostul lider USR l-a acuzat pe premierul Marcel Ciolacu că refuză să dea o ordondanță de urgență cu o serie de măsuri în plan economic ”după ce el a făcut acest dezastru”.
Drulă a refuzat să discute eventuale scenarii politice.
Articolul continuă mai jos
asta e sansa USR-ului, hai la guvernare si cu reforme agresive, sa pleci toti borfasii din functii publice acasa!
pai cum sa faci reforme agresive cu un guvern care nu are sustinere in parlament? orice OUG iti e respins dupa in parlament de psd
troll? sau cel mai ‘necalificat’ din curtea scolii? :))))
USR, hai la guvernare, si faceti tot ce ati promis…nu va mai uitati la ce fac altii…sa speram ca de data asta pnl intelege prin ce trece, si nu va mai arunca peste bord ca data trecuta
Acesta este clasicul offsaid pe care-l practica PSD. In loc sa ajunga, cu intelepciune la o intelegere, adica fiecare dintre partide sa-si capete dorintele (cele de greutate pentru profilul lor) ei se retrag.
( Cand USR s-a retras nu a insemnat procentual foarte mult si oricum nu aveau ce face cu PNL tradator.) Dar cu PSD este exact invers, PSD putea sa mai renunte din ambitii hulpave care au starnit masele ce au votat cg, decat sa arunce toata solutia unui guvern ”pro-european” la gunoi. Tinand cont ca au procentele pe care le au. Cinici, proveniti direct din fostii de dinainte de ’89. Cata prostie, cred ca o sa fie aplaudati! ? Nu infurie decat mai tare. Politica primitivo-dictatoriala.
Da, cum vine asta? Ar trebui laudata cima rosie? Ne mandrim cu Ciolacu?
Așa cum spuneam și după 1 decembrie, USR a mușcat-o. Și-a belit imaginea prin asocierea cu PSD, iar acum PSD se scutură de ei, și presupun că știu de ce.
Vine un an greu, cu măsuri dificile de luat, iar PSD îi lasă în față pe USR-PNL tocmai pentru ca ei să fie imaginea Guvernului, fiindcă rumunski n-au idee ce poate și ce NU poate face un guvern minoritar. Acum, dacă ăștia refuză, vor veni cu replică „Păi n-ați zis voi că vreți reforme? Vă feriți? Ia uite lume, ce lași sunt ăștia, demonstrează a 2-a oară că ajunși la guvernare nu fac nimic” sau, dacă acceptă, PSD, de pe poziția dominantă, trece doar ce reforme vrea și vine cu replica „Vedeți? I-am lăsat să conducă și n-au făcut nimic, ia uite ce rău o duceți din cauza USR-PNL, din nou”. Și așa, speră că la următoarele alegeri, vor face ce au făcut și după guvernarea Cioloș, adică revin pe cai mari cu +40%.
Cel mai important însă, e: USR și-a făcut-o cu mâna lui!! Când ați întins mâna spre ciuma roșie și v-ați pus cu ei la masă, v-ați băgat un băț gros de tot la spițe.
Negocierile astea seamănă mai degrabă cu o joacă de-a „na-ți-o ție, dă-mi-o mie”.
PSD doar încearcă să arate cine-i „șefu’ în parcare”.
În curând îl vor trage de mânecă pe Ciolacu oamenii PSD conectați la „robinet” și să vezi cu ce entuziasm revine PSD la guvernare.