Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Doi poliţişti au fost reţinuţi de procurori sub acuzaţia că au primit mită de la un deţinut şi iubita acestuia, pentru a a le facilita întâlniri intime în afara condiţiilor legale, în Arestul Secţiei 19 Poliţie din Capitală, transmite Agerpres.
Este vorba de un agent în vârstă de 48 de ani, cercetat pentru comiterea a două infracţiuni de luare de mită, şi un alt agent în vârstă de 25 de ani, cercetat pentru săvârşirea unei infracţiuni de luare de mită, ambii fiind poliţişti la Centrul de Reţinere şi Arestare Preventivă nr.10 al Direcţiei Generale de Poliţie a Municipiului Bucureşti (Arestul Secţiei 19 Poliţie).
„La data de 22.04.2026, inculpatul în vârstă de 48 de ani a primit suma de 50 de euro de la o persoană de sex feminin, precum şi suma de 200 de lei de la un deţinut, pentru a permite accesul neautorizat al femeii în incinta centrului în scopul unei vizite intime în afara condiţiilor legale, agentul efectuând un act contrar îndatoririlor sale de serviciu. La data de 07.05.2026, ambii inculpaţi au fost depistaţi în flagrant, având asupra lor sume de bani primite de la aceeaşi persoană de sex feminin. S-a stabilit că, în cursul aceleiaşi zile, inculpatul în vârstă de 48 de ani a primit suma de 100 de euro, din care a remis 50 de euro celuilalt inculpat, colegul său de tură, pentru ca aceştia să faciliteze din nou accesul neautorizat al femeii în incinta centrului. Cu aceeaşi ocazie a fost efectuată o percheziţie la sediul Centrului de Reţinere şi Arestare Preventivă nr.10”, transmite Parchetul de pe lângă Tribunalul Bucureşti într-un comunicat de presă.
Cei doi poliţişti au fost reţinuţi pentru o durată de 24 de ore, iar vineri au fost duşi în faţa unui judecător de la Tribunalului Bucureşti, cu propunerea de arestare preventivă.
Cercetările sunt continuate de Parchetul de pe lângă Tribunalul Bucureşti împreună cu poliţiştii din cadrul Direcţiei Generale Anticorupţie, care au beneficiat de sprijinul Direcţiei Generale de Poliţie a Municipiului Bucureşti prin Serviciul Independent de Reţinere şi Arestare Preventivă şi Serviciul Criminalistic.