Dinamo pierde primul meci în Superligă, după promovare/ Universitatea Craiova a învins…

sursa foto: Inquam Photos / Vali Marin

Dinamo pierde primul meci în Superligă, după promovare/ Universitatea Craiova a învins la București cu 2-0

Echipa Universitatea Craiova a învins luni seara, în deplasare, formaţia Dinamo Bucureşti scor 2-0, în prima etapă a Superligii. Ahmed Bani a ratat un penalti pentru Dinamo în repriza secundă, la 0-1, transmite News.ro.

La primul meci al lui Dinamo de la revenirea în prima ligă, fanii alb-roşilor au încercat să pună un pic de presiune pe adversari, dar partida de pe stadionul Arcul de Triumf a început cu ocazia oltenilor, din minutul 4, când Alexandru Creţu a trimis peste poartă, din poziţie excelentă, o pasă a lui Bancu. După aceea Dinamo a fost mai curajoasă, dar nu s-a consemnat nici o ocazie mare la cele două porţi.

În repriza secundă, Mitriţă a pătruns în careu şi a fost faultat de portarul Golubovic, s-a acordat penalti pe care l-a transformat Andrei Ivan, în minutul 54. În minutul 58 arbitrul Horaţiu Feşnic a acordat penalti şi la cealaltă poartă, după intervenţia în careu a lui Alexandru Creţu la Quentin Bena. Penalti-ul a fost executat de Ahmed Bani, însă portarul L. Popescu a respins. În al cincilea minut al prelungirilor, Işfan i-a pasat lui Mitriţă, în jumătatea dinamovistă, acesta a trimis în faţa porţii, de unde Markovic a înscris stabilind scorul final, 2-0.

Dinamo pierde primul meci de la revenirea în Superligă, iar Universitatea Craiova reuşeşte prima victorie a sezonului.

DINAMO: A. Golubovic – G. De Moura, Giafer, Bena, Amzăr – N. Roşu, Larrucea, D. Iglesias (C. Costin 72), Ghezali (C. Ţîră 83) – A. Bani (Borcea 83), Hakim Abdallah (Goncalo Gregorio 65). ANTRENOR: Ovidiu Burcă

UNIVERSITATEA CRAIOVA: L. Popescu – Borţa (Căpăţână 61), Zajkov, Raul Silva, N. Bancu – Al. Creţu (Mateiu 72), Screciu – A. Ivan (Işfan 81), Roguljic (Markovic 46), A. Mitriţă – A. Trică (M. Danciu 46). ANTRENOR: Eugen Neagoe

Cartonaşe galbene: Amzăr 36, Golubovic 53, N. Roşu 78, G. de Moura 87 / Markovic 57, Borţa 58, Al. Creţu 59, A. Mitriţă 80

Arbitri: Horaţiu Feşnic – Valentin Avram, Alexandru Cerei – Iulian Călin

Arbitri VAR: Iulian Dima – Valentin Dumitru

Observator: Adrian Comănescu