Home » Analize » Die Welt: Germania se pregătește să aprovizioneze Ucraina cu șapte obuziere blindate Panzerhaubitze 2000 / Berlinul răspunde dorinței Kievului de a primi sisteme de arme autopropulsate cu rază de 40 de kilometri

Die Welt: Germania se pregătește să aprovizioneze Ucraina cu șapte obuziere blindate Panzerhaubitze 2000 / Berlinul răspunde dorinței Kievului de a primi sisteme de arme autopropulsate cu rază de 40 de kilometri

Die Welt: Germania se pregătește să aprovizioneze Ucraina cu șapte obuziere blindate Panzerhaubitze 2000 / Berlinul răspunde dorinței Kievului de a primi sisteme de arme autopropulsate cu rază de 40 de kilometri
Sursa foto: Gerben van Es/Ministerie van Defensie via Wikimedia Commons
Ascultă articolul

Germania se pregătește să aprovizioneze Ucraina cu șapte Panzerhaubitze 2000 obuziere blindate, potrivit ziarului Die Welt, răspunzând astfel dorințelor explicite ale Kievului de a primi sprijin material sub forma unor sisteme de arme autopropulsate care pot lovi ținte la o distanță de 40 de kilometri, relatează The Guardian.

Livrarea obuzierelor blindate, despre care ziarul Bild a relatat că se află în prezent în reparații și că nu vor fi gata de livrare până la sfârșitul lunii iunie, se crede că este o decizie politică ce contravine sfatului armatei germane, care a precizat că are nevoie de aceste vehicule armate pentru propriile nevoi.

- articolul continuă mai jos -

Doar 40 din cele 119 obuziere Panzerhaubitze 2000 din arsenalul Bundeswehr sunt în prezent pregătite pentru utilizare, potrivit Die Welt.

Sursa foto: Gerben van Es/Ministerie van Defensie via Wikimedia Commons

Comentarii
  • panama pampers

    UAAAAA, cu SAAAAPTE obuziere, incredibil, or sa ajunga ucrainieinii pana la Oceanul Arctic cu abundenta asta de arme germane
    „…se află în prezent în reparații și că NU vor fi gata de livrare până la sfârșitul lunii iunie” Doar nu le-or da 7 functionale din stocul german, resapeaza cateva mai vechi si te trimit pe la toamna-iarna, daca mai e vreun ucrainean in viata pe atunci.

    • Daca sunt atat de capabile pe cata tehnologie au, s-ar putea sa fie dureroase si 7 pentru rusi. Ma gandesc ca nu sunt tunuri de parada din moment ce germania are un numar atat de mic

    • Javrelinul 🇺🇸🇺🇦

      Ideea e că fiecare ajută cum poate și după posibilități..

  • @Octavian
    Nu sunt de parada, dar șapte sunt extrem de puține. Daca ajung pe front (nu sunt distrus pe drum) rămân fără ele in câteva zile.
    Plus nevoia de reparații si întreținere.

  • Între timp nemții îi mai bagă câteva zeci de miliarde în buzunar lui Putin. Și îi amăgesc pe ucraineni că se pregătesc să se mai gândească poate trimit niște arme, dar să mai vedem, poate fără muniție totuși. Englezii și amerincanii au trimis deja de sute de ori mai mult armanent, până și estonienii au trimis mai mult ca nemții. Doar Iohannis poate să-i mai întreacă pe nemți la „dărnicie” și ipocrizie…

  • Când am văzut titlul cu germanii dau arme m-am și gândit, care este șmecheria oare?
    Dau dar doar 7, cândva prin iulie, sunt stricate și trebuie reparate.

  • Bine zis se pregătesc doar. Industria germană doar 7 tunuri autopropulsate poate dona.

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole