
Dictatorul Kim Jong Un, probleme cu generațiile Millennians și Z care ”și-au schimbat modul de gândire”: Doi adolescenți din Coreea de Nord, condamnaţi la 12 ani de muncă silnică pentru că au urmări artiști sud-coreeni
O înregistrare video difuzată de o organizaţie care lucrează cu dezertorii nord-coreeni arată cum autorităţile de la Phenian condamnă public doi adolescenţi la 12 ani de muncă silnică pentru că s-au uitat la filme şi videoclipuri muzicale ale artiştilor din Coreea de Sud, relatează Reuters, transmite News.ro.
Urmărește cele mai noi producții video G4Media
- articolul continuă mai jos -
Imaginile, care îi arată pe cei doi tineri de 16 ani din Phenian condamnaţi pentru că au vizionat filme şi videoclipuri muzicale sud-coreene, au fost publicate de către Institutul pentru Dezvoltarea Sudului şi Nordului (SAND).
Reuters precizează că nu a putut verifica în mod independent imaginile.
Coreea de Nord a impus ani de zile pedepse dure pentru oricine este prins că se bucură de divertisment sud-coreean sau copiază modul în care vorbesc sud-coreenii, într-un război împotriva influenţelor externe, de când a fost impusă o nouă lege radicală privind „gândirea antireacţionară” în 2020.
„Judecând după pedeapsa grea, se pare că acest lucru urmează să fie arătat oamenilor din întreaga Coree de Nord pentru a-i avertiza. Dacă este aşa, se pare că acest stil de viaţă al culturii sud-coreene este răspândit în societatea nord-coreeană”, a declarat Choi Kyong-hui, preşedinte al SAND şi doctor în ştiinţe politice la Universitatea din Tokyo, care a dezertat din Coreea de Nord în 2001.
„Cred că acest videoclip a fost editat în jurul anului 2022… Ceea ce este supărător pentru (liderul nord-coreean) Kim Jong Un este că tinerii din generaţiile Millennials şi Z şi-au schimbat modul de gândire. Cred că lucrează pentru a-i întoarce la modul nord-coreean”, a mai spus el.
Videoclipul, realizat de autorităţile nord-coreene, arată un proces public de amploare în care cei doi elevi în haine gri sunt încătuşaţi în timp ce sunt priviţi de aproximativ 1.000 de tineri într-un amfiteatru. Toţi tinerii, inclusiv cei doi de 16 ani, poartă măşti de protecţie, ceea ce sugerează că filmarea a fost făcută în timpul pandemiei COVID.
Elevii au fost condamnaţi, potrivit videoclipului, după ce au fost găsiţi vinovaţi de vizionarea şi răspândirea de filme, muzică şi videoclipuri sud-coreene timp de trei luni.
„Au fost seduşi de cultura străină… şi au sfârşit prin a-şi ruina vieţile”, se arată în videclipul menţionat.
Coreea de Nord şi Coreea de Sud sunt încă în război din punct de vedere tehnic, după ce conflictul din 1950-53 s-a încheiat cu un armistiţiu, nu cu un tratat de pace, şi sunt împărţite de o zonă demilitarizată (DMZ) puternic fortificată.
Donează lunar pentru susținerea proiectului G4Media
Donează suma dorită pentru susținerea proiectului G4Media
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
1 comentariu