Home » Articole » De ce elevii nu au fost evacuați înainte de începerea lucrărilor la internatul din Odorheiu Secuiesc? „Fiind lucrări de exterior, nu au considerat că va afecta clădirea. Directorul liceului a spus că, dacă ajută, își dă demisia”, susține Ligia Deca

De ce elevii nu au fost evacuați înainte de începerea lucrărilor la internatul din Odorheiu Secuiesc? „Fiind lucrări de exterior, nu au considerat că va afecta clădirea. Directorul liceului a spus că, dacă ajută, își dă demisia”, susține Ligia Deca

De ce elevii nu au fost evacuați înainte de începerea lucrărilor la internatul din Odorheiu Secuiesc? „Fiind lucrări de exterior, nu au considerat că va afecta clădirea. Directorul liceului a spus că, dacă ajută, își dă demisia”, susține Ligia Deca
Sursa foto: Inquam Photos / Alex Nicodim
Ascultă articolul

Ministrul Educației, Ligia Deca, a declarat că, „fiind lucrări de exterior, nu au considerat că va afecta în vreun fel clădirea”, de aceea elevii nu au fost evacuați înainte de începerea lucrărilor la internatul din Odorheiu Secuiesc, într-un interviu pentru stirileprotv.ro. „În clădire erau 45-50 de copii care au reușit, cu excepția celor patru, să se autoevacueze”, a spus Ligia Deca, scrie Edupedu.ro.

- articolul continuă mai jos -

Întrebată despre situația directorului de la Liceul „Tamasi Aron”, Ligia Deca a declarat că l-a informat că va trimite corpul de control „să verifice tot ceea ce conducerea școlii a întreprins cu privire la lucrări”, însă nu i-a cerut demisia.

„Dumnealui a spus, era într-adevăr zguduit, că dacă ajută, el își dă demisia”, a adăugat Ligia Deca.

În ceea ce privește responsabilii, Ligia Deca a susținut că „nu putem să ne uităm la o singură entitate, școala. Ministerul Educației nu poate să știe situația punctuală a tuturor celor 20.000 de clădiri, aproximativ cu destinație educațională. Ele sunt în administrarea autorităților publice locale și trebuie ca toți să ne ținem de ceea ce este în dreptul nostru. (…)

Citește continuarea pe Edupedu.ro.

Știri video

Comentarii

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole