UPDATE David Popovici, medalia de aur 100m liber, la Campionatul European de…

Photo by Ferenc ISZA / AFP

UPDATE David Popovici, medalia de aur 100m liber, la Campionatul European de înot juniori/ Vlad Stancu, argint la 400m liber

UPDATE 18:50 Vlad Stancu (16 ani) a luat medalie de argint în proba de 400 de metri liber. A încheiat cursa în 3:50.61, la egalitate perfectă cu polonezul Krzysztof Chmielewski. Aurul a fost adjudecat de italianul Lorenzo Galossi (gsp.ro).

Poreclit „Stanku Tanku”, Vlad a avut un final de cursa formidabil, la fel ca la toate finalele la care a participat.

UPDATE 17:50 David Popovici a obţinut, duminică, medalia de aur în proba de 100 m liber din cadrul Campionatului European de nataţie pentru juniori, la Otopeni, transmite News.ro.

Sportivul român a încheiat proba cu timpul 47.69. Pe locul doi s-a clasat britanicul Jacob Whittle (48.65), iar pe locul trei a terminat cipriotul Nikolas Antoniou (49.67).

Popovici a mai câştigat la Otopeni aurul la 50 m liber, la 200 m liber şi la ştafetă 4×100 m liber, dar şi argintul la ştafetă combinată 4×100 m liber.

Urmează finala de 400m liber unde concurează Vlad Stancu.

Știrea inițială:

Duminică după amiază David Popovici și Vlad Stancu vor participa la finalele Campionatului European de natație la categoria juniori, transmite GSP.ro.

David Popovici este calificat în finala de la 100m liber. Cursa va începe la 17:39 iar Vlad Stancu este calificat în finala de la 400m liber. Cursa va începe la 18:38.

GSP punctează faptul că România a obținut 7 medalii la Europenele de juniori până acum:

• 4 de aur: Vlad Stancu (1500m liber), David Popovici (50m liber, 200m liber), ştafeta masculină 4x100m liber (David Popovici, Vlad Stancu, Ştefan Cozma şi Patrick Sebastian Dinu)
  • 3 de argint: Bogdan Stancu (800m liber), Bianca Costea (50m liber), ştafeta mixtă de 4x100m liber (David Popovici, Patrick Sebastian Dinu, Bianca Costea şi Rebecca Aimee Diaconescu)