David Popovici, după Mondialele de la Lima: „Sunt fericit pentru că parcurg…

Sursa foto: Facebook/ David Popovici

David Popovici, după Mondialele de la Lima: „Sunt fericit pentru că parcurg acest drum alături de voi și mândru să pot reprezenta România. Să ne bucurăm împreună de călătorie!”

David Popovici le-a transmis suporterilor săi un mesaj după finalizarea Campionatului Mondial de înot juniori de la Lima, competiție unde a câștigat patru medalii.

„Vă mulțumesc pentru toate gândurile bune și susținerea pe care ne-ați arătat-o de fiecare dată! Sunt fericit pentru că parcurg acest drum alături de voi și mândru să pot reprezenta România. Să ne bucurăm împreună de călătorie!”, a scris, luni, înotătorul român pe Facebook.

România a încheiat Campionatul Mondial de Înot juniori de la Lima cu 8 medalii: 4 de aur, 2 de argint şi 2 de bronz, într-o competiție la care nu au participat sportivii ruși și americani. România s-a clasat pe locul patru, după Japonia, Ungaria și Polonia.

În capitala statului Peru, David Popovici a reușit să câștige patru medalii, două la simplu și două în probele de ștafetă.

Popovici a cucerit medalia de aur în proba de 200 m liber, stabilind un nou record al competiţiei. Sportivul antrenorului Adrian Rădulescu a încheiat cursa cu timpul de 1:46.18 min. De asemenea, David a cucerit și medalia de aur la proba de 100 m liber, cu timpul de 47.13.

La ștafeta de 4X100 m liberDavid Popovici, Alexandru Constantinescu, Ştefan Cozma şi Patrick Sebastian Dinu au câştigat medalia de aur. Popovici a stabilit un record al competiţiei, cu timpul 47.07. Timpul României a fost 3:18.84 min. Pe locul doi s-a clasat Franţa (3:20.29 min.), iar pe poziţia a treia a terminat Lituania (3:20.41 min.).

Și ștafeta combinată de 4×100 m liber a României, cu David Popovici, Patrick Sebastian Dinu, Bianca Costea şi Rebecca Aimee Diaconescu în componenţă, a câştigat medalia de argint.

În proba de 800 m liberVlad Stancu a obţinut medalia de bronz, cu timpul 7:56.14. Tot bronz a câștigat și în proba de 1.500 m liber, cu un timp de 15:17.97 min, iar la 400 m liber a reușit să obțină argintul.

Duminică, în ultima zi de competiție, Bianca Costea a câştigat medalia de aur în proba de 50 metri liber. Ea a încheiat cursa în 25 de secunde şi 35 de sutimi. Sportiva pregătită de Adrian Rădulescu a fost urmată pe podium de italiencele Sara Curtis (25.53 s) şi Matilde Biagotti (25.60 s).

La Campionatul Mondial de înot juniori de la Lima, care s-a desfășurat în perioada 30 august-4 septembrie, au participat peste 700 de sportivi din 100 de țări, lotul României fiind format din nouă înotători: David Popovici, Vlad Stancu, Bianca Costea, Patrick-Sebastian Dinu, Rebecca-Aimee Diaconescu, Aissia-Claudia Prisecariu, Ștefan Cozma, Alexandru Constantinescu, Andra Denisa Gorecki.

Loturile Rusiei și Statelor Unite ale Americii nu au participat la această competiție.