David Popovici a câştigat prima medalie în acest an: aur la 50…

Sursa foto: Facebook/ David Popovici

David Popovici a câştigat prima medalie în acest an: aur la 50 m liber, la Campionatul Național/ A doua medalie de aur a câștigat-o la proba de 100 de metri spate/ Competiția are loc la Complexul Sportiv de Natație Otopeni

David Popovici, cel mai bun înotător al lumii în 2022, a câştigat, miercuri, medalia de aur în proba de 50 m liber din cadrul Campionatului Naţional de înot pentru seniori, tineret şi juniori.

Popovici a fost cronometrat cu timpul 22.62. Pe locul al doilea s-a clasat Constantin George Alexandru Stoica (22.96), iar pe trei a terminat Patrick Sebastian Dinu (23.31).

“Am încercat ceva nou, să înot cu braţele întinse. Nu prea îmi place. Sunt mulţumit. Profit de faptul că nu este un concurs cu miză foarte mare. Da, chiar sunt bucuros”, a declarat Popovici la final, la TVR.

David Popovici a câştigat, miercuri, a doua medalie de aur la Campionatul Naţional de înot pentru seniori, tineret şi juniori. Popovici s-a impus în proba de 100 m spate.

El a fost cronometrat cu timpul 54.74.

Pe locul doi s-a clasat Denis Laurean Popescu (55.05), iar pe trei a terminat Robert Andrei Badea (58.89).

“Este prima ediţie în patru ani în care particip la spate şi şi câştig. A fost greu. Am profitat de faptul că nu este cea mai mare miză la acest concurs. Şi experimentăm. Încerc să mă specializez pe cât mai multe procedee”, a spus Popovici după probă, la TVR.

Zilele următoare, Popovici va evolua la 50 m fluture, 100 m liber, 100 m fluture şi 400 m liber.

Competiţia se desfăşoară la Complexul Sportiv de Natație Otopeni, între 5 şi 9 aprilie.