Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Inspectoarea școlară generală din Giurgiu, Alina Meclea, a anunțat introducerea uniformelor școlare în școlile din tot județul începând cu anul școlar 2026–2027 și chiar posibilitatea implementării rapide într-o „etapă pilot”, în următoarele luni, într-o conferință de presă. „Imediat după sărbătorile pascale, partenerii noștri vor veni să ia măsurile, uniformele vor fi realizate într-un timp scurt, având în vedere că în acest demers sunt implicate fabrici mari”, declara șefa ISJ Giugiu pe 2 aprilie 2026. Sărbătorile au trecut, iar contactată de Edupedu.ro pe 17 aprilie, inspectoarea generală și-a nuanțat majoritatea declarațiilor inițiale despre proiectul uniformelor școlare.
Contactată vineri, 17 aprilie 2026, de Edupedu.ro, inspectorul școlar general Alina Meclea a declarat că proiectul se află încă într-o fază preliminară și că nu există, în acest moment, contracte finalizate cu firme producătoare sau detalii tehnice stabilite: „Deocamdată suntem la stadiul de discuție”, a spus aceasta.
Întrebată dacă Inspectoratul Școlar Județean Giurgiu a realizat o consultare a părinților înainte de anunțarea proiectului, printr-un sondaj, inspectorul general a declarat că nu există, în acest moment, un sondaj sau o procedură formală în acest sens. „N-am făcut niciun sondaj”, a spus aceasta, precizând totodată că nu toți elevii au fost încă informați despre inițiativă.
Deși în declarațiile publice a fost invocată implicarea unor „fabrici mari” în realizarea uniformelor, Alina Meclea a precizat că nu există încă acorduri finalizate cu firme producătoare și că identitatea acestora nu poate fi făcută publică în acest moment.
Potrivit conducerii ISJ Giurgiu, instituția nu dispune în prezent de resurse financiare pentru achiziționarea uniformelor, iar implementarea proiectului ar urma să depindă de sponsorizări sau chiar și de sprijinul autorităților locale. Inspectoarea a declarat că „noi nu avem bani și nu avem resurse financiare să putem achita așa ceva”. În același timp, la conferința de presă din 2 aprilie vorbea despre asigurarea gratuită a uniformelor pentru elevi.
În acest moment, nici unitățile de învățământ în care urma să fie implementată etapa pilot nu sunt stabilite în mod clar. Inspectoarea generală a declarat că există doar intenția de a începe într-un colegiu național, în care, în urmă cu 11 ani, măsura a fost abandonată din cauza opozițiilor părinților și elevilor.
Conducerea ISJ Giurgiu descrie inițiativa drept un „proiect pilot”, care ar urma să fie implementat etapizat, în funcție de reacția comunității școlare. Potrivit inspectorului general, urmează să fie organizate ședințe cu părinții și elevii înainte de luarea unor decizii finale privind modelul uniformelor și unitățile implicate.
Dacă tăcea, filosoafă rămânea