Corvinul va întâlni Oțelul în finala Cupei României / Ultimul act se…

Sursa foto: frf.ro

Corvinul va întâlni Oțelul în finala Cupei României / Ultimul act se va disputa la Sibiu pe 15 mai

Oțelul a învins-o cu 2-1 pe „U” Cluj la Galați și a obținut calificarea în finală, a doua din istoria clubului după cea din 2004, pierdută cu 0-2 împotriva lui Dinamo, anunță Agerpres.

Cisse a deschis scorul pentru formația antrenată de Dorinel Munteanu, dar „șepcile roșii” au egalat în prelungirile primei reprize, dintr-un penalty executat de Nistor.

Golul calificării Oțelului a venit în minutul 90, când Chipciu și-a înscris în proprie poartă. Pe final, gălățenii au primit și ei o lovitură de la 11 metri, irosită de Malle.

Miercuri seară, Corvinul Hunedoara s-a calificat în finala Cupei României pentru prima dată în istorie, după succesul cu 3-1 obținut pe teren propriu împotriva lui FC Voluntari.

Corvinul este doar a doua echipă din Liga a II-a care se califică într-o finală de Cupă după 1990, prima fiind FC Hermannstadt, care a cedat cu 0-2 în fața Universității Craiova în 2018. Ultima câștigătoare a competiției care a provenit din divizia secundă a fost Rapid, în 1975 (2-1 în finală cu Universitatea Craiova).