Home » Articole » Consiliul Judeţean Hunedoara intenţionează să preia, de la Ministerul Transporturilor, Spitalul CFR din Simeria

Consiliul Judeţean Hunedoara intenţionează să preia, de la Ministerul Transporturilor, Spitalul CFR din Simeria

2292
Consiliul Judeţean Hunedoara intenţionează să preia, de la Ministerul Transporturilor, Spitalul CFR din Simeria
Screenshot
Ascultă articolul

Consiliul Judeţean (CJ) Hunedoara şi-a manifestat intenţia de a prelua Spitalul General Căi Ferate din oraşul Simeria, în prezent unitatea medicală fiind în subordinea Ministerului Transporturilor, transmite Agerpres.

Anunţul a fost făcut miercuri de preşedintele CJ Hunedoara, Laurenţiu Nistor, care a menţionat că administraţia judeţeană este singura care ar dispune de fondurile necesare pentru finanţarea cheltuielilor administrative necesare spitalului CFR, cum este cunoscut de localnici.

- articolul continuă mai jos -

„Spitalul de la Simeria nu poate fi preluat decât de Consiliul Judeţean, fiindcă Primăria Simeria nu are posibilitatea economică să susţină un spital. Dacă îl vom prelua, spitalul va rămâne de sine-stătător, nu va fi subordonat Spitalului Judeţean de Urgenţă Deva. Mai mult, dorim să dezvoltăm acolo şi alte secţii şi să-l renovăm, aşa cum am făcut şi cu spitalul judeţean, şi astfel să ajungă un spital de marcă al judeţului”, a spus Nistor.

Declaraţia preşedintelui CJ Hunedoara survine în contextul în care primarul oraşului Simeria, Emil Râşteiu, a anunţat, în urmă cu câteva săptămâni, că administraţia locală doreşte să preia în administrare spitalul CFR din localitate.

Edilul a menţionat că acest demers este susţinut de o listă cu peste 6.000 de semnături care au fost strânse de la oamenii din oraş şi de la cei din localităţile învecinate.

Primarul aprecia că unitatea medicală este „un pilon al oraşului” şi de aceea trebuie să fie preluat de administraţia locală.

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole