Home » Analize » Clanurile mafiote din Calabria – Italia au folosit pisici drept surse vii de aprindere pentru declanșarea incendiilor

Clanurile mafiote din Calabria – Italia au folosit pisici drept surse vii de aprindere pentru declanșarea incendiilor

Clanurile mafiote din Calabria - Italia au folosit pisici drept surse vii de aprindere pentru declanșarea incendiilor
Foto: Pexels
Ascultă articolul

În Calabria, printre dispozitivele cu aprindere întârziată descoperite în timpul operațiunilor de stingere a incendiilor, agenția regională de Protecție Civilă a raportat găsirea unor pisici care aveau legate de coadă cârpe îmbibate în lichid inflamabil şi care fuseseră aruncate pe câmp, transmite La Stampa, citată de Rador.

Această informație apare în contextul în care regiunea este afectată de numeroase incendii, iar anchetatorii încearcă să stabilească originea acestora, suspectând puternicele clanuri mafiote din regiune că le-au provocat.

- articolul continuă mai jos -

„Am găsit dispozitive de aprindere și dispozitive cu aprindere întârziată, care nu sunt opera unei minți tulburate, ci a uneia cu adevărat criminale”, declară Domenico Costarella, Director General al Protecției Civile din regiunea Calabria, într-un videoclip publicat pe canalele de socializare ale președintelui regiunii, Roberto Occhiuto.

Oficialul a descris ceea ce a descoperit personalul implicat în stingerea numeroaselor incendii care afectează în prezent teritoriul calabrez.

Printre mijloacele folosite pentru a întârzia declanșarea incendiilor, Costarella a menționat descoperirea unor lumânări acoperite cu cârpe îmbibate în lichid inflamabil: „Am găsit dispozitive cu aprindere întârziată, lumânări având în partea superioară o cârpă îmbibată în lichid inflamabil, care declanșau incendiul după un anumit interval de timp, permițând acestuia să se transforme într-unul de proporții”, a explicat Costarella.

„Sau sticle goale prevăzute cu un fitil, tot cu material inflamabil, care produc o mică scânteie, care se propagă apoi în zona înconjurătoare, eventual acolo unde există iarbă uscată”.

În plus, potrivit directorului general al agenției regionale de Protecție Civilă, se pare că în unele cazuri s-au folosit animale: „Am întâlnit scene șocante, pisici pe ale căror cozi fuseseră legate cârpe îmbibate în lichid inflamabil; animalele au fost aruncate apoi pe câmpuri pentru a ajuta la răspândirea incendiilor”.

Raportul descrie o metodă deosebit de crudă: se presupune că animalele au fost folosite pentru a transporta materiale inflamabile și, alergând prin câmpuri, au contribuit la răspândirea flăcărilor.

La finalul discursului său, Directorul General al Protecției Civile a pledat pentru o schimbare de mentalitate.

„Să ne reluăm activitatea și să revenim la posturi, însă trebuie să progresăm, să ne schimbăm mentalitatea. Acestea sunt acte inumane”. Din păcate, cel mai mare dușman al omului este omul, a decretat şi președintele regiunii Calabria, Roberto Occhiuto, când a distribuit înregistrarea video.

Traducerea Rador: Cătălina Păunel

Știri video

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole