Cine e David Popovici, noul copil minune al sportului românesc

sursa foto: Facebook\ COSR

Înotătorul David Popovici a reușit la doar 17 ani cea mai importantă performanță a natației masculine din România, câștigând medalia de aur în cursa de 200 metri liber la Campionatul Mondial de la Budapesta. Este primul înotător român care reușește această perfomanță, după ce în probele feminine de înot România a avut două campioane mondial – Tamara Costache și Diana Mocanu.

David Popovici e elev la Liceul „George Coșbuc” din București.

El a ajuns în atenția publicului în iulie 2021, când a cucerit în Italia titlul european de juniori la 100 metri liber cu un timp excepional grație căruia s-a calificat la Jocurile Olimpice de la Tokyo. La Tokyo, el s-a clasat pe locul 4 în cursa de 200 metri liber, o performanță remarcabilă care i-a adus laudele specialiștilor.

În proba de 100 metri liber a ajuns în finală, terminând pe locul 7.

David Popovici a fost cel mai tânăr membru al delegației României la JO de la Tokyo.

A început înotul în bazinul din incinta Complexului Național Sportiv Lia Manoliu din București, la recomandarea unui medic ortoped, pentru a-și corecta mici deformații ale coloanei vertebrale. După inițierea cu antrenorii Bogdan Stroe și Bogdan Manea, au urmat antrenamentele cu Doina Potolea, sub îndrumarea căreia și-a perfectionat tehnica, potrivit Comitetului Olimpic Român.

La 10 ani a cucerit primul său titlu national la înot, performanță care l-a determinat să continue să practice acest sport de performanță. Începutul colaborarii cu tehnicianul Adrian Rădulescu a însemnat startul rezultatelor remarcabile.

După o serie de noi recorduri naționale stabilite la categoria sa de vârstă, în 2019, la Festivalul Olimpic al Tineretului European de la Baku a cucerit medalia de aur la 100 m liber, cu record national la categoriile de vârstă de 15, 16, 17 și 18 ani și două de argint, la 50 și 200 m liber. (sursa foto: Facebook\ COSR)