Home » Articole » Cinci minori cu vârste între 7 și 15 ani, acuzaţi că i-au sustras unui alt copil bonurile obţinute în urma reciclării / Poliția locală: Părinții au fost sancționați cu 900 de lei pentru nesupravegherea minorilor

Cinci minori cu vârste între 7 și 15 ani, acuzaţi că i-au sustras unui alt copil bonurile obţinute în urma reciclării / Poliția locală: Părinții au fost sancționați cu 900 de lei pentru nesupravegherea minorilor

Cinci minori cu vârste între 7 și 15 ani, acuzaţi că i-au sustras unui alt copil bonurile obţinute în urma reciclării / Poliția locală: Părinții au fost sancționați cu 900 de lei pentru nesupravegherea minorilor
Sursa foto: Știrile ProTV
Ascultă articolul

Cinci minori, cu vârste între 7 şi 15 ani, au sustras unui alt copil bonurile obţinute în urma reciclării unor ambalaje, în zona unui supermarket din municipiul Bistriţa, a informat vineri Poliţia Locală, relatează Agerpres.

Incidentul s-a petrecut în urmă cu două zile, iar vineri poliţiştii locali s-au deplasat la domiciliile copiilor care au comis fapta, aflate în localitatea componentă Sărata, şi au aplicat părinţilor două sancţiuni pentru nesupravegherea minorilor, în valoare totală de 900 de lei.

- articolul continuă mai jos -

„Un gest simplu şi responsabil, făcut de un copil, s-a transformat într-o experienţă traumatizantă pentru acesta. În 21 ianuarie, un minor, trimis de părinţi să recicleze ambalaje la aparatul de pe strada Vasile Conta, a fost deposedat prin intimidare de bonurile valorice obţinute. În timp ce introducea ambalajele, un grup de 5 minori, cu vârste între 7 şi 15 ani, l-au înconjurat, l-au împins şi i-au sustras bonurile, plecând imediat.

Părinţii ne-au sesizat incidentul, iar colegii noştri au intervenit de urgenţă. Minorii au fost identificaţi rapid, iar bonurile recuperate. Dar nu ne-am oprit aici. Azi, 23 ianuarie, colegii noştri au solicitat ca un inspector din cadrul Direcţiei de Asistenţă Socială să îi însoţească la domiciliile minorilor din Sărata pentru o evaluare socială. (…) Totodată, părinţii au fost sancţionaţi conform Legii nr. 61/1991 pentru nesupravegherea minorilor, primind două amenzi în valoare totală de 900 lei”, a transmis Poliţia Locală Bistriţa, pe Facebook.

Evaluarea celor de la primărie a arătat că familiile din care provin cei cinci minori beneficiază de sprijin material din partea statului, constând în alocaţiile copiilor, venitul minim de incluziune şi ajutoare de încălzire.

Pentru a preveni repetarea unor astfel de fapte, familiile vor rămâne sub monitorizarea strictă a asistenţilor sociali, care vor efectua vizite periodice la domiciliu.

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole