CFR Cluj câștigă cu 3-1 în fața formației FC Botoșani, care rămâne…

sursa foto: Facebook/ CFR Cluj

CFR Cluj câștigă cu 3-1 în fața formației FC Botoșani, care rămâne fără victorie în primele șapte etape ale Superligii

Echipa CFR Cluj a învins sâmbătă, pe teren propriu, scor 3-1, formaţia FC Botoşani, într-un meci din etapa a şaptea a Superligii, transmite News.ro.

Cu Deac revenit în primul „unsprezece” după mai bine de patru luni, clujenii au condus cu 2-0 la pauză, prin dubla reuşită de Philip Otele, în minutele 21 şi 36. CFR şi-a securizat victoria cu golul din penalti al lui Tachtsidis, din minutul 61. Oaspeţii au redus din diferenţă în minutul 65, prin Eduard Florescu şi au rămas în zece jucători după eliminarea lui Fabrice Olinga, din minutul 69. Până la final, tabela a rămas neschimbată şi clujenii s-au impus cu 3-1.

CFR are 13 puncte şi este pe locul 3 în Superligă, în timp ce FC Botoşani, care a rămas fără victorie în campionat, a adunat doar 3 puncte şi ocupă poziţia a 15-a.

CFR CLUJ: R. Sava – Mogoş (Morgan 87), Kresic, Ajeti, Camora – Avounou (E. Krasniqi 77), Tachtsidis, Muhar – C. Deac (Cvek 53), Bîrligea (C. Manea 77), Otele (Jefte Betancor 63). ANTRENOR: Andrea Mandorlini

FC BOTOŞANI: Ducan – Mutombo, Dican, Junior Pius – Friday, Ed. Florescu (Cioiu 84), Zabou (Mouaddib 68), Ţigănaşu – Pinson (Olinga 55), Sekou Camara (Drole 46), Cărăuşu (G. David 68). ANTRENOR: Andrei Patache

Cartonaşe galbene: Deac 40, Muhar 73 / Mutombo 14, Junior Pius 67, Olinga 69

Cartonaş roşu: Fabrice Olinga (FC Botoşani) min. 69

Arbitri: Iulian Dima – Marius Badea, Stelian Slabu – Szabolcs Kovacs

Arbitri VAR: Istvan Kovacs – George Neacşu

Observator: Zoltan Szekely