Cel mai dramatic meci de la EURO 2020, desfășurat la București/ Elveția…

Cel mai dramatic meci de la EURO 2020, desfășurat la București/ Elveția se califică în sferturi după un thriller decis la penalty-uri și trimite acasă campionii mondiali

Elveția s-a calificat în sferturile EURO2020 după un meci de infarct terminat la loviturile de departajare. Elveția a condus meciul cu 1-0, apoi Franța a preluat conducerea cu 3-1, dar a fost egalată de echipa rivală în ultimele minute ale meciului.

Cele două echipe au ajuns în prelungirile de 30 de minute, unde niciuna nu a reușit să se impună. Ulterior, la penaltyuri, Mbappe a ratat penaltiul decisiv.

Un moment emoționant a avut loc în minutul 100 al meciului, atunci când suporterii români aflați pe stadion au adus România la EURO 2020, deși nu s-a calificat, scandând, în picioare, „România, România”.

Pentru Franţa au marcat Karim Benzema ’57, ’59 şi Paul Pogba ’75, iar pentru Elveţia au punctat Haris Seferovic ’15 şi ’81 şi Mario Gavranovic ’90.

În minutul 55, elveţianul Ricardo Rodriguez a ratat un penalti.

Elveţienii au avut un gol anulat pe motiv de ofsaid în minutul 84.

La loviturile de departajare pentru Franţa au transformat Pogba, Giroud, Thuram, Kimpembe, iar Mbappe a ratat.

Pentru Elveţia au transformat Gavranovic, Schar, Akanji, Vargas, Mehmedi.

Au evoluat următoarele echipe:

Franţa: Lloris – Varane, Lenglet (Coman ’46 /Thuram ‘111), Kimpembe – Pavard, Pogba, Kanté, Rabiot – Griezmann (Sissoko ’87) – Benzema (Giroud ’93), Mbappé. Selecţioner: Didier Deschamps

Elveţia: Sommer – Elvedi, Akanji, R. Rodriguez (Mehmedi ’87)- Widmer (Mbabu ’74), Freuler, Xhaka, Zuber (Fassnacht ’80) – Shaqiri (Gavranovic ’74), Embolo (Vargas ’80) – Seferovic (Schar ’97). Selecţioner: Vladimir Petkovic

Arbitru a fost argentinianul Fernando Andres Rapallini, ajutat de conaţionalii săi Juan Pablo Belatti şi Diego Yamil Bonfa. Rezervă a fost polonezul Bartosz Frankowski.Arbitri pentru sistemul VAR au fost spaniolii Juan Martínez Munuera, Alejandro Hernández şi Iñigo Prieto şi italianul Massimiliano Irrati.

În sferturile de finală, Elveţia va evolua contra Spaniei, care a eliminat Croaţia, scor 5-3.

În minutul 37, un fan a intrat pe teren.

În minutul 101, fanii prezenţi pe Arena Naţională au scandat România, România.

România a primit organizarea a patru meciuri din cadrul Campionatului European din 2020 pe Arena Naţională: Austria – Macedonia de Nord (13 iunie, scor 3-1), Ucraina – Macedonia de Nord (17 iunie, scor 2-1), Ucraina – Austria (21 iunie, scor 0-1), toate în Grupa C, dar şi partida din optimile de finală Franţa – Elveţia.

La meciul de pe Arena Naţională au fost prezenţi şi preşedintele UEFA, Aleksander Ceferin, dar şi ministrul delegat al Sportului în Franţa, Roxana Mărăcineanu.

sursa: News.ro, sursa foto: Facebook/ UEFA EURO2020