Canoistul Cătălin Chirilă a obținut bronzul la Cupa Mondială de kaiac-canoe din…

sursa foto: Facebook/ Cătălin Chirilă

Canoistul Cătălin Chirilă a obținut bronzul la Cupa Mondială de kaiac-canoe din Cehia

Sportivul român Cătălin Chirilă (canoe simplu) a obţinut medalia de bronz, sâmbătă, în finala probei de 500 m, disputată la Racice (Cehia), în cadrul Cupei Mondiale de kaiac-canoe.

Cursa a fost câştigată de cehul Martin Fuksa, dublu campion mondial şi multiplu campion european, cu timpul de 1min43sec92/100, urmat la 31/100 de brazilianul Isaquias dos Santos, campion olimpic en titre la 1.000 m, şi la 1sec54/100 de sportivul de la CSA Steaua (1min45sec46/100).

Sâmbătă după-amiază, Cătălin Chirilă, locul 11 în proba de 1.000 m la Tokyo, va trage şi în semifinalele probei de 1.000 m, în timp de Mălina Trifescu (kaiac simplu) va concura în semifinalele probei de 1.000 m.

Chirilă, clasat pe locul 5 la Jocurile Olimpice de la Tokyo la canoe dublu în proba de 1.000 m, alături de Victor Mihalachi, care s-a retras între timp, a anunţat după Olimpiadă că vrea să se concentreze pe probele individuale.

Cei doi sportivi, însoţiţi de antrenorul Florin Popescu, sunt singurii reprezentanţi ai României la Racice.

sursa: Agerpres.ro, sursa foto: Facebook/ Cătălin Chirilă