Campionatul Mondial de fotbal: Victorie de palmares pentru Tunisia (1-0) în faţa…

Sursa foto: Twitter/FIFAWorldCup

Campionatul Mondial de fotbal: Victorie de palmares pentru Tunisia (1-0) în faţa campioanei mondiale Franţa / Africanii au ratat calificarea în optimi

Selecţionata Tunisiei a învins echipa Franţei, campioana mondială en titre, cu scorul de 1-0 (0-0), miercuri, pe Education City Stadium din Doha, însă a ratat calificarea în optimi, în timp ce ”Les Bleus” au câştigat Grupa D a Cupei Mondiale de fotbal din Qatar.

Franţa a pierdut meciul cu Tunisia, scor 0-1, dar s-a calificat în optimi. Africanii au avut un gol anulat, la Ghandri, în minutul 8, pentru ofsaid, însă au înscris prin Khazri, în minutul 58, golul unei victorii care nu i-a mai ajutat cu nimic.

Franţa a avut un gol al lui Griezmann anulat de VAR în prelungiri, pentru ofsaid, dar în clasamentul grupei, Les Bleus s-au clasat pe primul loc, cu 6 puncte, urmaţi de Australia (6 puncte), Tunisia (4 puncte) şi Danemarca (1 punct).