Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Fostul președinte american George W Bush l-a numit pe liderul Ucrainei un „tip dur” care poate câștiga războiul împotriva Rusiei, potrivit Sky News.
Dar el l-a avertizat, de asemenea, pe Volodimir Zelenski că poate face acest lucru doar atât timp cât Statele Unite și „lumea liberă” nu ajung la punctul în care să creadă că „nu mai merită”.
Bush a făcut aceste afirmații la o conferință despre „libertate și democrație” la Dallas, la care președintele Zelenski trebuia să apară virtual, dar, în urma noilor atacuri rusești și a dezbaterii privind sursa unei rachete care a aterizat în Polonia, acesta nu a participat.
Fostul președinte american a declarat că el crede că istoria îl va judeca pe Zelenski „ca pe un lider remarcabil”, adăugând că este important ca America să continue să sprijine lupta Ucrainei împotriva Rusiei.
În prezent, președintele Joe Biden cere Congresului să acorde un ajutor de urgență de peste 37 de miliarde de dolari Ucrainei.
„Eșecul din Ucraina va afecta generațiile viitoare de americani”, a declarat Bush.
„O Europă instabilă, o Europă în care un tiran este în marș, va afecta securitatea noastră națională”.
Alt fost deja se nil care simte nevoia sa fie bagat in seama…