Home » Economie » BREAKING Deficitul bugetar a ajuns la aproape 4% din PIB, după primele zece luni

BREAKING Deficitul bugetar a ajuns la aproape 4% din PIB, după primele zece luni

BREAKING Deficitul bugetar a ajuns la aproape 4% din PIB, după primele zece luni
Ascultă articolul

Deficitul bugetar a ajuns la 62,81 miliarde lei, respectiv 3,97% din PIB, după primele zece luni ale anului 2023, față de deficitul de 47,12 miliarde lei, respectiv 3,34% din PIB aferent primelor zece luni ale anului 2022, arată datele transmite de Ministerul Finanțelor.

Urmărește cele mai noi producții video G4Media
- articolul continuă mai jos -

Veniturile bugetului

Veniturile totale au însumat 418,85 mld lei în primele zece luni ale anului, în creștere cu 10,6% (an/an). Dinamica acestora a fost susținută în principal de evoluția încasărilor din impozitul pe salarii și venit, contribuții de asigurări, fonduri europene și impozitul pe profit. Încasările din TVA au consemnat o dinamică pozitivă mai temperată, explicată atât de decelerarea bazei macroeconomice relevante, cât și de un nivel mai ridicat al restituirilor de TVA.

Citește integral pe economedia.ro

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Citește și

Top Articole