Home » Articole » Băsescu, despre comasarea alegerilor: „Se rupe sufletul în mine să-i văd pe Boc, Falcă, Blaga comasați cu PSD”

Băsescu, despre comasarea alegerilor: „Se rupe sufletul în mine să-i văd pe Boc, Falcă, Blaga comasați cu PSD”

Băsescu, despre comasarea alegerilor: „Se rupe sufletul în mine să-i văd pe Boc, Falcă, Blaga comasați cu PSD”
Sursa foto: Inquam Photos / Octav Ganea
Ascultă articolul

Fost președinte al României, eurodeputatul Traian Băsescu a vorbit, miercuri seara, la Realitatea PLUS, despre decizia PSD-PNL de a comasa alegerilor europarlamentare cu cele locale.

Întrebat dacă este legală comasarea alegerilor, Traian Băsescu a răspuns: „Nu aș discuta despre legalitate, las specialișii de la CCR să se pronunțe. Vă rog să mă credeți că, gândindu-mă la Emil Boc, Vasile Blaga, Gheorghe Falcă, se rupe sufletul în mine să-i văd comasați pe liste comune cu PSD. Asta e viața și politica. Este păcat că ne jucăm de-a democrația. Are multe jocuri care se pot face, dar are și rigori. Alegerea președintelui, alegerea parlamentarilor, primarilor, înseamnă elemente de rigoare, care să nu le amesteci. Ce înțelege electoratul care merge la locale și europarlamentare?”, a comentat Băsescu.

- articolul continuă mai jos -

El a adăugat că nu crede că alegerile astea au ceva moral în ele, subliniind că e vorba doar de interese. „Nu este vot liber, este vot calculat. Românii vor fi duși într-un sistem politic astfel încât nimic să nu se schimbe. Dar se va schimba. Să ai candidați comuni între PNL, în care este Boc, Blaga, Falcă și mulți alții, cu PSD mi se pare ireal. Mi se pare că nu e posibil să ai liste comune”, a spus Traian Băsescu, conform realitatea.net

Comentarii

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole