Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Asistența nerambursabilă în valoare de 59,7 milioane de lei (275 milioane de ruble rusești ) din partea Ministerului Finanțelor al Federației Ruse a ajuns pe contul Ministerului Finanțelor de la Chișinău, transmite Jurnal.md
Potrivit Ministerului Finanțelor, mijloacele financiare respective vor fi direcționate pentru susţinerea urgentă a producătorilor agricoli din Republica Moldova care au suferit în acest an din cauza secetei.
„Acordul dintre Ministerul Finanțelor al Republicii Moldova şi Ministerul Finanțelor al Federației Ruse privind acordarea asistenței financiare nerambursabile Guvernului Republicii Moldova nu implică angajamente financiare din partea Republicii Moldova”, precizează Ministerul Finanțelor.
Precizăm că suma oferită de ruși este de aproape de două ori mai mică decât cea anunțată la sfârșitul lunii septembrie.
Atunci Igor Dodon a declarat că Rusia va acorda Moldovei un ajutor umanitar în valoare de 500 de milioane de ruble, iar prima tranșă, spune el, trebuia să ajungă „în zilele următoare”.
Sursa: Jurnal.md
Iau si de la stanga si de la dreapta, pomana n-are miros si e binevenita.Romania da ceva????
Dodon a inteles gresit. Da, au intrat jumatate…dar jumatate din cat va lua Putin inapoi de la moldoveni.
E ca la Radio Erevan: nu i s-a dat, dar i s-a luat.
Intre timp, datoria la gaz a Transnarniei creste pe spinarea guberniei Molotovna.
Așadar lea-dat 3 milioane de euro, pai nu era vorba anul trecut de 200 de milioane de dolari sau 500 de milioane de dolari?!
Banii trimiși cred că sunt strict pentru cumpărarea votanților de pe 15 Noiembrie!
Dodon nu a inteles bine. Rusii au promis o suma. Numai ca ce au virat acum reprezinta „jumatate” din ce vor lua inapoi 😀
Si … nu i s-a acordat, i s-a furat.
In rest, stirea e corecta… adica despre asta…