Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM) a emis o atenţionare meteo Cod galben de instabilitate atmosferică şi averse însemnate cantitativ pe parcursul zilei de luni în zona de munte şi în judeţe din Banat, Crişana, Oltenia, cea mai mare parte a Transilvaniei şi nord-vestul Munteniei, transmite Agerpres.
Atenţionarea a intrat în vigoare la ora 12:00 şi va expira la 21:00. În intervalul menţionat, la început în zona de munte, apoi în Banat, Crişana, Oltenia, cea mai mare parte a Transilvaniei şi nord-vestul Munteniei vor fi perioade cu instabilitate atmosferică, ce se va manifesta prin averse torenţiale, frecvente descărcări electrice, intensificări ale vântului (viteze la rafală de 50 – 70 km/h) şi pe arii restrânse vijelii şi căderi de grindină de mici şi medii dimensiuni (1 – 3 cm).
În intervale scurte de timp (1 – 3 ore) sau prin acumulare cantităţile de apă vor fi local de 15 – 25 l/mp şi pe arii restrânse vor depăşi 30 – 40 l/mp.
Judeţele avertizate sunt: Bihor, Arad, Timiş, Caraş-Severin, Sălaj, Cluj, Alba, Hunedoara, Gorj, Mehedinţi, Dolj, Olt, Vâlcea, Argeş, Dâmboviţa (nord), Sibiu, Braşov, Mureş, Harghita, Covasna, Prahova (zona de munte) şi Buzău (zona de munte).