Populaţia de tigri sălbatici din Nepal aproape s-a triplat în 12 ani
Populaţia de tigri sălbatici din Nepal aproape s-a triplat în 12 ani ca urmare a eforturilor ţării din Himalaya de a salva aceste feline pe cale de dispariţie, au declarat vineri autorităţile nepaleze, relatează AFP, preluată de Agerpres. Defrişările, pătrunderea oamenilor în habitate şi braconajul ameninţă existenţa populaţiilor de tigri în Asia, însă Nepalul şi […]