Atleta Alexandra Hudea a adus României prima medalie la Maribor, bronz la…

sursa foto: Facebook/ COSR

Atleta Alexandra Hudea a adus României prima medalie la Maribor, bronz la 3.000 de metri cu cea mai bună performanță personală

Atleta Alexandra Hudea a adus delegaţiei României la Festivalul Olimpic al Tineretului European pentru sporturile de vară de la Maribor (Slovenia) prima medalie, luni, bronz în proba de 3.000 metri, cu timpul de 9 min 32 sec 21/100, cea mai bună performanţă personală, transmite Agerpres.

Carlos Andrei Bărboi s-a calificat în finala la 1.500 metri, cu al optulea timp de a doua serie (4 min 02 sec 84/100).

Maria Denisa Capotă s-a calificat în finala probei de 400 m, cu timpul de 54 sec 76/100.

La aruncarea greutăţii, Ştefan Alexandru Ciobanu s-a calificat în finală, cu 18,13 metri.

Adrian Daniel Dohotariu a reuşit calificarea în semifinalele probei de 100 m, cu timpul de 10 sec 83/100.

La 800 metri, Alexandru Prâsneac a ratat calificarea în finală (1 min 55 sec 63/100). Nici Bianca Maria Tiţa nu a reuşit să treacă de serii la 100 m (12 sec 85/100).

Vlad Dumitra a fost aproape de calificarea în finala probei de 110 metri (13 sec 85/100).

Cristina Ştefania Spînu nu a reuşit nicio încercare validă la săritura în lungime.

Selecţionata feminină de handbal a României a învins Slovenia cu 29-23 (15-9), condusă de Ana Maria Gavrilă (7 goluri), Sara Ana Maria Truşcă (7) şi Teodora Lavinia Damian (6). România va întâlni Polonia în al doilea său meci, programat marţi (21:30).

În celălalt meci din grupă, Polonia a învins Norvegia cu 24-21.

În turneul de tenis, Alejandro Berge l-a învins în primul tur pe suedezul Linus William Andersson cu 6-2, 6-3. La feminin, Giulia Safina Popa a învins-o în prima rundă pe finlandeza Milla Kotamaki cu 6-2, 6-1.

La înot, Ana Maria Sibişeanu s-a clasat pe locul cinci în finala probei de 400 m mixt (4:53.06).

Darius Coman s-a calificat cu primul timp în finala de la 200 m bras (2:15.87), iar Aissia Prisecariu a intrat cu cel mai bun timp în finala de la 200 m spate feminin (2:12.00.

Tudor Iordache va fi a doua rezervă în finala probei de 100 m spate masculin, după ce a fost înregistrat cu timpul de 58 sec 29/100 în semifinale.

La 400 m liber masculin, Theodor Proca a fost înregistrat cu al 12-lea timp (4 min 03 sec 26/100), fiind a doua rezervă în finală.

România participă cu o delegaţie compusă din 92 de sportivi care concurează la 9 discipline: atletism, baschet 3×3, ciclism pe şosea, ciclism MTB, gimnastică artistică, handbal, înot, judo şi tenis.

Anul trecut, la ediţia precedentă a Festivalului Olimpic al Tineretului European, desfăşurată la Banska Bystrica (Slovacia), României a ocupat locul 8 în clasamentul final, cu 19 medalii, dintre care 5 de aur, 8 de argint şi 6 de bronz.