Home » Sportz » Arbitrajul de tip „VAR” va fi introdus pentru prima dată în istoria Wimbledon / US Open și Australian Open beneficiază deja de acest sistem

Arbitrajul de tip „VAR” va fi introdus pentru prima dată în istoria Wimbledon / US Open și Australian Open beneficiază deja de acest sistem

Arbitrajul de tip „VAR” va fi introdus pentru prima dată în istoria Wimbledon / US Open și Australian Open beneficiază deja de acest sistem
sursa foto: Facebook/ Wimbledon
Ascultă articolul

Wimbledon va introduce în premieră tehnologia de tip video review, similar cu sistemul „VAR” din fotbal, la ediția din acest an a turneului, transmite The Independent.

All England Club a confirmat că sistemul se va instala pe toate cele șase terenuri principale, inclusiv pe Centre Court.

Sistemul de video review a fost introdus în circuitul ATP anul trecut și este deja folosit la US Open din 2023 și la Australian Open din 2025.

- articolul continuă mai jos -

Acesta le permite jucătorilor să conteste deciziile arbitrului, cum ar fi dacă mingea a atins de două ori solul sau dacă un jucător a atins fileul.

De asemenea, poate fi utilizat și pentru decizii de tip „hindrance” (obstrucționare), așa cum s-a întâmplat la Indian Wells săptămâna trecută, când Jack Draper a fost sancționat controversat pentru că și-ar fi ridicat brațele în timpul punctului, deranjându-l pe Daniil Medvedev într-un moment important al setului secund.

Introducerea video review-ului la Wimbledon vine după ce arbitrii de linie de pe teren au fost înlocuiți anul trecut cu sistemul electronic de arbitraj.

Acest sistem a avut și probleme, în special în meciul din turul patru dintre Sonay Kartal și Anastasia Pavlyuchenkova, când o eroare nu a fost semnalată.

Wimbledon a mai anunțat că va introduce și indicatori vizuali pentru a ajuta sistemul electronic de arbitraj, după ce unii spectatori s-au plâns că nu își pot da seama dacă mingea a fost în teren sau afară fără arbitrii de linie.

Wimbledon 2026 va avea loc între 29 iunie și 12 iulie la Londra și este singurul Mare Șlem care se joacă pe iarbă. Premiile totale sunt estimate să depășească 50 de milioane de lire.

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole