Andreea Prisăcariu şi Oana Gavrilă, calificate în optimile de finală ale turneului…

sursa foto: Facebook/ Andreea Prisacariu

Andreea Prisăcariu şi Oana Gavrilă, calificate în optimile de finală ale turneului ITF de la Palmanova

Jucătoarele române de tenis Andreea Prisăcariu (fotot sus) şi Oana Gavrilă, venite din calificări, au reuşit să acceadă, miercuri, în optimile de finală ale turneului ITF de la Palmanova (Spania), dotat cu premii totale de 25.000 de dolari, relatează Agerpres.

Prisăcariu (23 ani, 443 WTA) a dispus în primul tur de o reprezentantă a gazdelor, Lucia Cortez Llorca (22 ani, 460 WTA), cu 6-3, 6-2, după o oră şi 28 de minute, profitând şi de cele 12 duble greşeli ale adversarei. În optimi, Prisăcariu o va înfrunta pe malteza Francesca Curmi.

Oana Gavrilă (24 ani, 489 WTA) a învins-o pe jucătoarea sud-coreeană Yeon Woo Ku (20 ani, 411 WTA), cu 2-6, 7-6 (7/5), 6-4, după două ore şi 44 de minute. Următoarea sa adversară va fi belgianca Marie Benoit, care a întrecut-o pe Cristina Dinu în primul tur.

La dublu, Oana Gavrilă şi Ioana Loredana Roşca, favoritele numărul patru, s-au calificat în sferturi, prin victoria cu 6-3, 6-1 în faţa cuplului Ida Johansson (Suedia)/Teja Tirunelveli (SUA).

În optimi la simplu s-au calificat marţi alte trei românce, Jaqueline Cristian (adversara ei va fi Irene Burillo Escorihuela), Alexandra Cadanţu-Ignatik (Alice Rame) şi Miriam Bulgaru (Cagla Buyukakcay).