Andreea Ana aduce României prima medalie la Europenele de la Zagreb, după…

sursa foto: Facebook\ COSR

Andreea Ana aduce României prima medalie la Europenele de la Zagreb, după ce s-a calificat în finala categoriei 55 kg

Sportiva Andreea Ana a asigurat României prima medalie la Campionatele Europene de lupte de la Zagreb, miercuri, după ce s-a calificat în finala categoriei 55 kg, transmite Agerpres.

Andreea Beatrice Ana, campioana en titre, a trecut în sferturile de finală de azera Elnura Mamadova, în semifinale a învins-o pe poloneza Katarzyna Krawczyk, iar în finala de joi o va înfrunta pe maghiara Erika Bognar.

La cat. 76 kg, Cătălina Axente o va înfrunta pe ucraineanca Anastasia Osniaci, joi, în meci pentru bronz, după ce a învins-o în preliminarii pe germanca Francy Raedelt şi a pierdut în sferturi în faţa turcoaicei Yasemin Adar.

Fosta campioană Emilia Alina Grigore Vuc a fost învinsă în sferturile cat. 50 kg de bulgăroaica Miglena Gheorghieva Selişka.

La feminin vor mai evolua pentru România trei sportive, Amina Roxana Capezan (cat. 62 kg), Kriszta Tunde Incze (cat. 65 kg) şi Alexandra Anghel (cat. 72 kg).

România participă cu 17 sportivi la Europenele de la Zagreb.

La ediţia din 2022, de la Budapesta, România a avut un bilanţ de patru medalii, una de aur, câştigată de Andreea Ana (cat. 55 kg), una de argint, prin Nicu Ojog (cat. 97 kg, greco-romane), şi două de bronz, Alina Vuc (cat. 55 kg) şi Kriszta Incze (cat. 65 kg).