Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Lupta statului cu limitarea plăților cash, în care guvernul a făcut deocamdată un pas înapoi, nu are prea multă legătură cu reducerea evaziunii fiscale, cred economiștii consultați de Economedia. Evaziunea de la nivelul anului trecut a fost de circa 7-7,5% din PIB, deși premierul Ciolacu spunea recent că evaziunea se ridică la 10% din PIB, iar unele rapoarte arată că cei mai mulți bani sunt pierduți din cauza contrabandei cu produsele din tutun, cosmetice, ceasuri, produse de lux. Există evaziune și în domeniul serviciilor (HORECA, înfrumusețare, cabinete stomatologice etc.), dar aceasta este mult mai redusă. Specialiștii mai spun că evaziunea nu este încurajată de folosirea numerarului.
Luna trecută, în plină dezbatere despre limitele pe care guvernul voia să le impună plăților cash, premierul Ciolacu a explicat că măsura este necesară pentru că România are „cea mai mare evaziune fiscală” din Uniunea Europeană, reprezentând 10% din PIB şi totalizând 160 de miliarde de lei.
„Dacă bugetul statului ar avea măcar 10% din aceşti 160 de miliarde, respectiv 1% din PIB – 16 miliarde – ţin să spun că aş dormi foarte relaxat. Şi cred că şi domnul Boloş ar dormi foarte relaxat. Deci, este evident că undeva trebuie să intervenim. Dar a duce lucrurile într-o extremă că cineva interzice folosirea cash… Are cineva 5.000 de lei la el acum? Eu nu am. Ca să cheltui într-un singur loc 5.000 de lei este o nenorocire. Tu poţi să cheltui în zece locuri de 5.000 de lei. Deci, 50.000 poţi să cheltui de la un colţ al străzii până la celălalt colţ al străzii. (…) Nu mă aveţi client în acest joc. Un joc ipocrit, speculat de anumiţi politicieni, care nu are nicio treabă cu adevărul. Acesta este adevărul concret”, a susţinut prim-ministrul.
Citește integral pe economedia.ro