Home » Articole » Activele statului rus ar putea rămâne înghețate permanent în UE. Decizie majoră prin care UE ocolește veto-ul Ungariei și condiționează deblocarea fondurilor de plata despăgubirilor către Ucraina

Activele statului rus ar putea rămâne înghețate permanent în UE. Decizie majoră prin care UE ocolește veto-ul Ungariei și condiționează deblocarea fondurilor de plata despăgubirilor către Ucraina

1235
Activele statului rus ar putea rămâne înghețate permanent în UE. Decizie majoră prin care UE ocolește veto-ul Ungariei și condiționează deblocarea fondurilor de plata despăgubirilor către Ucraina
Sursa foto: Attila KISBENEDEK / AFP / Profimedia
Ascultă articolul

Activele statului rus aflate în Uniunea Europeană ar putea rămâne înghețate pe termen nelimitat, în urma unui mecanism juridic aprobat joi de statele membre ale UE, care limitează posibilitatea unor țări precum Ungaria sau Slovacia de a bloca prelungirea sancțiunilor prin dreptul de veto.

Ambasadorii statelor membre au acordat Comisiei Europene puteri de urgență pentru a menține blocate activele statului rus în valoare de aproximativ 210 miliarde de euro, până când Rusia va înceta războiul de agresiune împotriva Ucrainei și va plăti despăgubiri postbelice Kievului, a anunțat președinția daneză a Consiliului UE, citată de POLITICO.

- articolul continuă mai jos -

Potrivit acesteia, ambasadorii „au convenit asupra unei versiuni revizuite a propunerii bazate pe articolul 122 și au aprobat lansarea unei proceduri scrise pentru adoptarea formală a deciziei Consiliului”, cu o majoritate calificată „foarte clară”.

Lovitură pentru strategia Kremlinului

Noua soluție juridică reprezintă o lovitură semnificativă pentru speranțele Kremlinului de a recupera fondurile înghețate în cadrul unui eventual acord de pace postbelic. Ideea de a utiliza activele rusești ca monedă de negociere a fost susținută în trecut de președintele american Donald Trump, însă rămâne nepopulară în rândul statelor europene.

Conform unui text juridic consultat de POLITICO, măsurile de urgență vor rămâne în vigoare până când „Rusia va înceta războiul de agresiune împotriva Ucrainei și va oferi reparații Ucrainei”.

Limitarea dreptului de veto

Mecanismul modifică practic regulile actuale, care impun reînnoirea unanimă a sancțiunilor UE la fiecare șase luni. În noul cadru, statele considerate favorabile Kremlinului nu vor mai putea debloca activele rusești prin simpla opoziție la reînnoirea sancțiunilor.

Această schimbare reduce semnificativ riscul ca fondurile să fie restituite Rusiei și reprezintă un semnal politic important de sprijin pentru Ucraina. Oficialii UE avertizează că, în lipsa acestui mecanism, deblocarea activelor ar putea genera instabilitate economică în Uniune și ar putea facilita intensificarea atacurilor hibride ale Rusiei.

„Menținerea înghețării activelor este o măsură adecvată pentru a evita repercusiuni suplimentare, de o amploare fără precedent, asupra economiei UE”, se arată în documentul Comisiei Europene.

Reacții critice din partea Ungariei și Slovaciei

Ungaria a contestat public decizia, susținând că aceasta încalcă legislația UE și subminează neutralitatea Comisiei Europene. La rândul său, premierul slovac Robert Fico i-a transmis președintelui Consiliului European, António Costa, că guvernul său se opune oricărei soluții financiare pentru Ucraina care ar include acoperirea cheltuielilor militare pe termen lung.

Comisia Europeană propusese inițial mecanismul pentru a sprijini un plan separat de mobilizare a activelor rusești înghețate în beneficiul Ucrainei, majoritatea fondurilor fiind deținute de Euroclear, cu sediul în Belgia. Bruxelles-ul a renunțat însă la referirile explicite la acest împrumut, pentru a răspunde îngrijorărilor Belgiei privind eventuale obligații financiare în cazul recuperării activelor de către Rusia.

Comentarii
  • Pardalian cel mare

    Poate ca asta au si vrut mujicii. Sa foloseasca Ungaria ca pe un cal de troian, dar unul de sacrificiu, de care se poate dispensa fara regrete. Rolul lui Orban este acela de a crea o bresa in unitatea europeana.Ceea ce s-a si intamplat. Precedentul fiind creat, e doar o chestiune de timp pana ce mecanismele UE vor ceda. Pacat ca ungurii nu si-au dat seama ca sunt niste pioni sacrificabili iar UE este atat de rigida si birocrata incat a devenit un colos cu picioare de lut, incapabila sa actioneze proactiv si nu doar reactiv. Si tardiv.

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole