Home » Articole » 59 de noi infectări cu variantele britanică, braziliană și sud-africană a coronavirusului au fost confirmate în România

59 de noi infectări cu variantele britanică, braziliană și sud-africană a coronavirusului au fost confirmate în România

59 de noi infectări cu variantele britanică, braziliană și sud-africană a coronavirusului au fost confirmate în România
Sursa foto: Pexels
Ascultă articolul

59 de noi infectări cu variantele britanică, braziliană și sud-africană a coronavirusului au fost confirmate în România, astfel că numărul total de cazuri cu variantele care determină îngrijorare a ajuns la 1.267, potrivit raportului săptămânal al Institutului Național de Sănătate Publică (INSP).

Până la data de 16 mai au fost confirmate 1.248 de cazuri de infectare cu tulpina britanică (B.1.1.7) a coronavirusului, față de 1.192 în urmă cu o săptămână, 12 cazuri cu tulpina braziliană (P.1), cu două mai mult față de săptămâna precedentă și 7 cu tulpina sud-africană (B.1.351), cu unul în plus în ultima săptămână.

- articolul continuă mai jos -

În total, au fost realizate 1.854 de secvențieri, rata de confirmare fiind de 68%.

Dintre cele 1.248 de cazuri cu variantele care determină îngrijorare, 30 de persoane au decedat până acum –  27 infectate cu tulpina britanică și 3 cu tulpina braziliană.

La unul dintre cazurile confirmate cu linia genetică B.1.1.7, având județ de infectare Suceava, la unul dintre cazurile confirmate cu linia genetică B.1.351, având județ de infectare Ilfov, și la unul dintre cazurile confirmate cu linia genetică P.1, infectat în București, a fost depistată mutația E484K.

„Mutația E484K nu reprezintă ea însăși o nouă variantă, ci este o mutație care a fost identificată inițial la varianta sud-africană (B.1.351), apoi braziliană B.1.1.28 (diferită de VOC B.1.351) și, mai recent, la cea britanică (B.1.1.7). Mutația se află în proteina spike și pare să aibă un impact asupra răspunsului imun al organismului și, posibil, asupra eficacității vaccinale, în sensul scăderii acesteia”, precizează INSP.

sursa foto: Pexels

Comentarii

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole