Home » Orașul meu » Iași » 16 elevi de la o școală din județul Iași, duşi la spital după ce li s-a făcut rău la şcoală / Cu toții au mâncat sandvișuri oferite de unitatea de învăţământ

16 elevi de la o școală din județul Iași, duşi la spital după ce li s-a făcut rău la şcoală / Cu toții au mâncat sandvișuri oferite de unitatea de învăţământ

16 elevi de la o școală din județul Iași, duşi la spital după ce li s-a făcut rău la şcoală / Cu toții au mâncat sandvișuri oferite de unitatea de învăţământ
Sursa foto: Inquam Photos / Alexandru Busca
Ascultă articolul

Mai mulţi copii din localitatea Strunga au fost aduşi joi la Spitalul de Boli Infecţioase ‘Sf. Parascheva’ din Iaşi, acestora făcându-li-se rău la şcoală după ce au mâncat sandvișuri oferite de unitatea de învăţământ, anunță Agenția de presă Rador, care citează Radio Iași.
Coordonatorul UPU-SMURD Iaşi, dr. Diana Cimpoeşu, a declarat presei că ar fi vorba despre 16 copii care au manifestări digestive de tip greaţă, vărsături, diaree, după ce au mâncat alimente oferite de şcoală.
”În dispeceratul integrat 112 a ajuns un apel pentru câţiva copii de la Şcoala Strunga, cu manifestări digestive, după ce au mâncat alimente. Manifestările erau de tip greaţă, vărsături, scaune modificate. Au fost dirijate primele ambulanţe cu medic de la Serviciul de Ambulanţă. Pentru că numărul solicitărilor a crescut la 16, fiind vorba de o enterocolită acută, posibil o boală infecţioasă care a dus la astfel de manifestări în comunitatea de copii şcolari, am dispus trimiterea autospecialei de transport victime multiple. Sperăm să fie un episod de scurtă durată şi intensitate. Copiii vor fi aduşi la Spitalul de Boli Infecţioase din Iaşi, pentru investigaţii, diagnostic, tratament de specialitate”, a spus dr. Diana Cimpoeşu.

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole